İzole kurbağa mide kası preparatı üzerinde karbakol ile oluşturulan katraktürlere çeşitli spazmolitik cisimlerin etkileri
- Tez No: 15960
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
44 ÖZET Çalışmamızda kurbağa mide kasından hazırlanan sirküler mukozalı ve mukozasız kas şeritlerinde 0.05 ug/ml ve 0. 1 ug/ml karbakol ile oluşturulan kontraktür üzerinde çeşitli spazmolitik maddelerin etkileri incelendi. Bu amaçla spazmolitik madde olarak, verapamil (10-?, 10-e, 5xl0“B ve 10-a M), nifedipin (10-7, lo-B, 5x10-b ve 10~b M), izoprenalin (10-e, 10-e, 10-? ve 10-B M), kinakrin (10-?, 10~B, 10~s ve 10~* M), trif luoperazin (10-7, ıo-B, 5xl0-e ve 10-s m), papaverin (10-?, 10-e, 10-b ve 10-4 M) ve metilen mavisi (10-?, 10-b, 5xl0”e ve 10~s M) kullanıldı. Kümülatif tarzda ortama uygulanan bütün bu spazmolitik maddeler karbakol kontraktürleri üzerinde doza bağımlı gevşeme hasıl ettiler. Çalışmamızda gevşetici etkilerle ilgili iCso değerleri tayin edildi ve diğer bazı veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY In this study, the effects of various spasmolytic drugs on the contractions induced by 0.05 ug/ml and 0.1 ug/ml carbachol in the circular strips of the isolated frog stomach were investigated. For this purpose, verapamile (10-7, 10-B, 5xlO_B and 10-5 M), nifedipine (10~7, 10~B, 5xl0~e and 10~e M), isoprenaline (10-B, 10-B, io-7 and io-b m>, quinacrine (10~7, 10“B, 10-s and 10-4 M), trifluoperazine (10~7, 10~B, 5x10”b and 10"5 M), papaverine (10~7, 10-e, 10~5 and 10-4 m) and methylene blue (10- 7, 10~B, 5xlO_B and 10-s M) were studied as spasmolytic drugs. These spasmolytic drugs produced the dose-dependent relaxations. For the revaluation of spasmolytic effects, the concentrations of drugs causing % 50 relaxation of the carbachol- induced tone (ICso) and the % of the maximum relaxations were determined.