İnanç ve fikir hürriyeti bağlamında Ku'an-ı Kerim'de cihad olgusu
Jihad phenomenon in the Holy Koran in the context of liberties of belief and thought
- Tez No: 159635
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET ÇİFTÇİ, Mustafa,“İnanç ve Fikir Hürriyeti Bağlamında Kur'an-ı Kerim' de Cihad Olgusu”, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmam: Prof. Dr. îdris ŞENGÜL, VI + 133 sayfa, ANKARA 2005 Bu çalışma bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, amacı, önemi ve konuyla ilgili kavramlar üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Kur'an-ı Kerim'de düşünce hürriyetini çeşitli başlıklar halinde incelenmiştir. İkinci bölümde inanç- din hürriyeti Kur'an-ı Kerim çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde cihad konusu Kur'an çerçevesinde ele alınıp genel hatlarıyla üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde cihadın inanç ve fikir hürriyeti bağlamındaki durumu ele alınmış olup cihadın inanç ve fikir hürriyetine engel olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada ulaştığım neticeler sonuç kısmında özet halinde verilmiştir. Çalışma bibliyografya ite tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ÇİFTÇİ, Mustafa,“Jihad Phenomenon in the Holy Koran in the context of liberties of Belief and Thought”, Master's Thesis, Advisor: Prof Dr. Idris ŞENGÜL, VI + 133 pages, ANKARA 2005 This study consists of an introduction, four sections and a conclusion. In the introduction section, there emphasized the subject, aim, importance and concepts relating to the thesis. In the first section, the thought liberty in the Holy Koran has been analyzed within various headings. In the second section, the belief and religion liberty has been analyzed as specified in the Holy Koran. In the third section, the jihad phenomenon and its essences have been analyzed as specified in the Holy Koran. In the fourth section, the jihad phenomenon in the context of liberties of belief and thought has been analyzed and there concluded that the jihad does not obstruct the liberties of belief and thought. The final judgments have been specified as a summary in the conclusion section. The study has been completed with a bibliography.