Azerbaycan'da Şiîliğin yayılması süreci
The spread of Shia in Azerbaijan
  1. Tez No: 159636
  2. Yazar: SHAHI AHMADOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
145 ÖZET Ahmadov, Shahı,“Azerbaycan'da Şiîliğin Yayılma Süreci”, Doktora Tezi, Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hasan Onat, 144 s. Bu çalışma, Şiîliğin Azerbaycan'da yayılma sürecini incelemektedir. Çalışma giriş, üç bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. Girişte takip edilecek metod ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Safevî devletinin doğuşuna kadar Azerbaycan'ın coğrafi, siyasi, etnik-kültürel, dîni-mezhebi durumu ve bölgede etkili olan tarikatler ve temsilden ele alınmıştır. İkinci bölümde Azerbaycan'ın Şiîleşme sürecinde etkili olan Erdebil tekkesinin tarihçesi, tekkenin şeyhleri, Erdebil tekkesinin işleyişi, Şiîleşmesi, siyallaşması, Erdebil tarikat devletinin temellerinin atılmasında Şeyh Cüneyd'in etkisi, Akkoyunlularla olan ilişkilerin siyasi ve dini-mezhebî yönü, tarikat devletinin örgütlenmesinde Şeyh Haydar'ın rolü, Kızılbaş ve Kızılbaş kabileleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Safevi devletinin politik, sosyal, dini ve ideolojik arkaplâ.m, Şah İsmail'in hayatı ve Safevi devletinin kurulmasındaki rolü, Şiîliği devletin resmi mezhebi ilan etmesi, Safevi-Osmanlı çekişmesinin nedenleri, Safevilertn Azerbaycan'da Ş üleştirme faaliyetleri, Safevi propagandasının bölgesel etkileri ve Azerbaycan'daki sonuçları, halk hareketi ve isyanların sebepleri, etnik kültürel sonuçları ve Kızılbaşlık faklılaşmasının sebepleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
146 SUMMARY Shahı Ahmadov,“The Spread of Shia in Azarbaijan”, Doctoral Thesis, Advisor: Prof. Dr. Hasan Onat, 144 pp. The thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction the method of study and the sources have been presented. In the first chapter the geographical, political, ethno-cultural, religio-sectarian background of Azarbaijan in the pre-Safawid period, and the influencial tariqats at that time and their representatives have been dealt with. The chapter two has focused mainly on the history of the Ardabil tekke, its shaikhs, organizational structure and the politicization process. As the case study in this chapter, the role of shaikh Junaid in the establishment of tariqat state, the religio- sectarian aspects of relationship with Aqqoyunlu state, and the part of shaykh Haydar in the organization of state, Qizilbashs and Qizilbash tribes have been examined. In the third chapter the political, social, religious and ideological background of the Safawid State; the life of shah Ismail, his role in the establishment of Safawid State, his decleration of Shiite sect as the official religion of state; the main factors in the Ottoman-Safawid conflict, the Shiite propaganda of Safawids in Azarbaijan, its influence in the region in general and in Azarbaijan in particular; some uprisings, their reasons and ethno-cultural effects; the reasons for the differentiation of Qizilbashism have been discussed.