Hidâyet Divânı
Divân of Hidâyet
  1. Tez No: 159634
  2. Yazar: AHMET BÜYÜKAKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSU ATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
370 ÖZET BÜYÜKAKKAŞ, Ahmet, Hidâyet Dîvânı, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Aysu Ata, ss. XV. yüzyılın ikinci yansında yaşayan Emir Hidâyetu'l-lâh, Akkoyunlulara mensup bir şairdir. Dîvânın dili Eski Anadolu Türkçesinin ses ve şekil özelliklerini taşımaktadır. Azerî Özellikler bakımından ise, Dede Korkut, Kadı Bürhaneddin gibi eserlerden farklı değildir. Bu çalışmada dîvânın Topkapı Sarayı Hazîne Kitaplığı 919 numarada kayıtlı nüshası ile Chester Beatty Kütüphanesi T.401 numarada kayıtlı nüshasının çeviri yazılan karşılaştırmalı olarak yapılmış ve ortak bir metin oluşturularak dizini hazırlanmıştır. Tezimiz, Hidâyet Dîvânı'nın ve yazarının tanıtıldığı Giriş bölümü, gazel, muhammes, müstezad. mesnevi türlerinin bulunduğu toplam 238 şiirden oluşan çeviri yazılı Metin ve bu metne dayanan gramatik Dizin ile Notlar ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
371 ABSTRACT BÜYÜKAKKAŞ, Ahmet, Divân of Hidâyet, Doktorate Thesis, Advisor: Prof.Dr. Aysu Ata, page: Emir Hidâyet was lived at XV. century. He related to Akkoyunlu's State. He own to Divan. în this divan, characteristic of dialects is Old Anatolian Turkisch and Azerbaijan Turkisch. In this study, we compare two manuscripts of divan -this manuscripts registered Topkapı Sarayı Hazine Kitaplığı No : 919 and'Chester Beatty Library No T. 401- and prepare transcriped text and grammatic index. İn this thesis, there are Introduction, 238 poem (text), Graittmatic Index* Notes and Bibliography._