Milletlerarası ticarî tahkimde ihtiyatî tedbirler
Interim measures in international commericial arbitration
  1. Tez No: 159649
  2. Yazar: ERDAL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Tahkim yargılamasına uluslararası uyuşmazlıkların çözümünde başvurulmasının en önemli sebeplerinden biri, şüphesiz, etkililiği ve taraflara geniş bir serbesti tanımasıdır. Bununla birlikte ihtiyatî tedbir kararlarının hakemlerce alınıp alınamayacağı sorunu ve hakemlerce alınan tedbir kararların sınır ötesi tenfizinde yaşanan güçlükler tahkim yargılamasının işlevselliğine büyük ölçüde gölge düşürmektedir. Hakemler, gücünü, hakem sözleşmesinden almaktadır ve bu güç hakemlerin uyuşmazlığı çözüme kavuşturmasında ihtiyatî tedbir karan verme dâhil ihtiyaç duyacaktan her türlü yetkiyi kapsamaktadır. Dolayısıyla, hakemlerin ihtiyatî tedbir kararlan verme yetkilerinin olmasından şüphe duyulmamalıdır ve hakemlerin verdikleri bu kararların etkin bir şekilde uygulanmasına imkân tanıyan mekanizmalar geliştirilmelidir. Üç bölümden oluşan bu çalışmamızda, birinci bölümde, ihtiyatî tedbir kavramı genel olarak açıklanarak, hakemlerin adlî mahkemelerle ilişkisine değinilmiş ve ara hakem kararlan ile ihtiyati tedbir kararlan arasındaki bağıntıya yer verilmiştir. ikinci bölümde ise, çeşitli millî hukuk sistemleri, milletlerarası sözleşmeler ve uluslararası tahkim kurumlarının hükümleri incelenerek hakemlerin ihtiyatî tedbir karan verme yetkisi değerlendirilmiş, son olarak da uluslararası kuruluşların konuyla ilgili çalışmalarına yer verilmiştir. 98Son bölümde, ilk olarak tedbir kararlarının uygulanması sorunu, gerek millî hukuk sistemleri ve uluslararası tahkim kurumları kuralları, gerek milletlerarası sözleşmeler ve bazı mahkeme kararlan göz önüne alınarak tartışılmıştır. Bunu takiben Türk Milletlerarası Ticari Tahkim Kanunu, ayrı bir başlık altında, hem tedbir kararlarının alınması, hem de alman bu tedbir kararlarının uygulanması bakımından ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Son olarak ise, tahkim yargılamasındaki ihtiyatî tedbirlere ilişkin sorunlara çözüm getirmeyi hedefleyen mevcut çalışmalar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamız, genel olarak değerlendirildiğinde ise aşağıdaki sonuçlara varılmıştır: - Bazı hukuk sistemleri, ihtiyatî tedbir karan verme yetkisini hakemlere vermeyerek tahkim yargılamasının işlevselliğine gölge düşürürken, hakemlere bu yetkiyi tanıyan hukuk sistemlerinin sayılan her geçen gün hızla artmaktadır. - Genel olarak, ihtiyatî tedbirler bakımından, Anglo-Sakson hukuk sistemlerinde hakemlere geniş serbesti tanınırken, diğer hukuk sistemlerinde daha dar kapsamlı ve nispeten mahkemeye bağlı sistemler kabul edilmiştir. - İhtiyatî tedbirlerin ara hakem karan olarak alınarak, New York Sözleşmesi kapsamında bir çözüm bulunabileceği düşüncesinin işlevselliği, millî hukuk sistemlerine bağlıdır; pratik bir çözümdür; ama işlevsel değildir; hem tartışmaların odak noktası olmuştur; hem de kalıcı çözümlerin üretilmesine hız kazandırmamıştır. - UNCITRAL çalışma grubu, bütün bu tartışmalara son verecek model bir çözüm üzerinde çalışmaktadır ve bu çalışmalarının şu ana kadar geldiği nokta ve ön 99gördüğü çözümler, gelecekte ihtiyatî tedbirlerin işlevselliğini sağlama yönünde atılmış en büyük adımlardır. - Her ne kadar, Türk Milletlerarası Tahkim Kanununda, diğer ülkelere göre daha kapsamlı bir düzenleme getirilmek istenmişse de, getirilen kısıtlamalarla, bu hükümlerin işlevselliği ortadan kaldırılmıştır. - Uluslararası anlaşmaların sessizliklerini bozmadığı, iki taraflı anlaşmaların yapılmasının hemen hemen imkânsız olduğu bir ortamda, Almanya gibi tek taraflı uygulamaların başlatılması, sınır ötesi tedbir kararlarının uygulanmasında etkili olduğu kadar, işlevsel bir çözüm yoludur. 100
Özet (Çeviri)
SUMMARY That arbitration is efficient and provides wide freedom to the parties are definitely among the foremost reasons why it is applied for the settlement of international disputes. However, the matter of whether the arbitrators might order the interim measures and the problems faced its cross -border enforcements affect negatively the function of arbitration process. The arbitration agreement gives the power to arbitrators and this power covers any authorization including ordering the interim measures in order to settle the dispute. Accordingly, the arbitrators are undoubtedly to have the power to render interim measures and the mechanisms ensuring the functional enforcement of these decisions should be developed. Consequently, in the first chapter of this thesis which consists of three chapters, the term of interim measure was generally clarified and the arbitrators' relationship to the courts was defined; besides the relationship of interim awards with the interim measures was examined. In the second chapter, while the principles of some legal systems, international conventions and international arbitration institutes were broadly studied, the power of arbitrators to order the interim measures was argued. In the last chapter, first of all the issues of the enforcement of interim measures were discussed as taken into account the followings; legal systems, principles of 101international arbitration institutes, international agreements and some court decisions. In the next part of the paper, Turkish International Arbitration Act was precisely studied in terms of both the powers of arbitrators to order the interim measures and the enforcements of interim measures in a separated title due to its special importance. Finally, the present solutions aiming at solving the problems related to interim measures were elaborately analyzed. When our paper has been generally examined, the conclusions follow as; - Some legal systems affect negatively the function of arbitration procedure as they do not give the powers to arbitrators to render interim measures, however the number of legal systems giving this power to arbitrators rapidly increase day by day. - Generally Anglo-Saxon legal systems widely give the powers to the arbitrators to order interim measures in comparison to other legal systems which relatively apply to the court assistance system. - As the interim measures are ordered as an interim award, the function of the idea which argues finding a solution in the scope of New York Convention is a practical, but not functional and besides it became the center of all discussions and prevented to create new solutions. - UNCITRAL working group currently works on a model solution which will end these arguments. The level of which the works have been made so far and the solutions aimed are the foremost developments in light of increasing the function of interim measures in the future. 102- Although with Turkish International Arbitration Act, a more detailed principle for interim measures was aimed to regulate in comparison to other countries legislations, the functionality of article was prevented by the limitations approved. - Where the international agreements maintain their silence and being signed of bilateral agreements are almost impossible, to make a start the unilateral enforcements like Germany is not only efficient, but also functional in the enforcement of cross- border interim measures. 103