Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi insan hakları ve kamu hürriyetleri ders programının değerlendirilmesi
Evaluation of the human rights and public freedom course curriculum in Police Academy Security Science Faculty
  1. Tez No: 159648
  2. Yazar: DENİZ HALICI ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET POLİS AKADEMİSİ GÜVENLİK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ'NDE OKUTULAN İNSAN HAKLARI VE KAMU HÜRRİYETLERİ DERS PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ Çelik Halıcı, Deniz Yüksek Lisans, Eğitim Programları ve öğretim Programı Tez Danışmanı : Prof. Dr. F. Dilek GÖZÜTOK Kasım 2005, 156 Sayfa Bu çalışmada, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi 1. ve 2. sınıf öğrencilerine okutulan“insan Haklan ve Kamu Hürriyetleri”ders programını öğrenci ve öğretim elemanı görüşlerine dayalı olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan araştırma“İnsan Hakları ve Kamu Hürriyetleri”dersini alan tüm 1. ve 2. sınıf öğrencileri ve bu dersi okutan öğretim elemanlarını kapsamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunda, 2004-2005 eğitim- öğretim döneminde Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören, 232 1. sınıf ve 220 2. sınıf öğrencisi ile bu dersi okutan 4 öğretim elemanı yer almıştır. Çalışma grubunda yer alan 1.ve 2. sınıf öğrencilerine araştırmacı tarafından geliştirilen“Anket Formu-A Öğrenciler İçin”, öğretim üyelerine ise“Anket Formu-B öğretim Elemanları İçin”ders yılı sonunda uygulanmıştır. Ayrıca öğretim üyelerinin,“Sınıf İçi Öğretmen Davranışlarının”programın amaçlarına, içeriğine, eğitim durumlarına ve sınama durumlarına uygunluğunu gözlemek amacı ile araştırmacı tarafından bir gözlem formu geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Veri toplama araçları yoluyla elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Veri çözümlemede frekans, yüzde, aritmetik ortalama kullanılmıştır. Ancak; öğretim üyelerine uygulanan anketten elde edilen veriler kişi sayısının az olması nedeniyle nitel olarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, programın hedeflerini ve içeriğini 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin orta düzeyde yeterli olarak değerlendirdikleri, eğitim durumlarını ve sınama durumlarını ise, 1. sınıf IVöğrencilerinin yeterli, 2. sınıf öğrencilerinin ise orta düzeyde yeterli olarak değerlendirdikleri söylenebilir, öğretim üyelerine uygulanan anket sonuçları incelendiğinde; 1 öğretim üyesinin programın hedefleri ve içeriği ile ilgili tüm maddelere olumsuz yanıt verdiği, diğer öğretim üyelerinin ise programın hedefleri ve içeriği ile ilgili maddeleri olumlu değerlendirdikleri görülmüştür. Ayrıca öğretim üyelerinin, eğitim durumlarını olumsuz, sınama durumlarını ise olumlu olarak değerlendirdikleri söylenebilir. öğretim üyelerine uygulanan“gözlem formu”ndan elde edilen veriler ise; öğretim üyelerinin derse başlangıç davranışlarında orta, dersin geliştirilmesi ve dersi sonlandırma davranışlarında ise yeterli olduklarını göstermiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION of the HUMAN RIGHTS and PUBLIC FREEDOM COURSE CURRICULUM in POLICE ACADEMY SECURITY SCIENCE FACULTY Çelik Halıcı, Deniz Master, Curriculum and Instruction Program Thesis Supervisor: Prof. Dr. F. Dilek GÖZÜTOK November 2005, 156 pages The aim of this study is to evaluate the curriculum of Human Rights and Public Liberties course given at Police Academy, Faculty of Security Science by the opinions of the 1 st and 2 nd class students and lecturers. The 1 st and 2 nd class of the students and lecturers of this course constitute the domain of study that can be characterized by the survey model. Working group consists of 232 1 st class and 220 2 nd class students during the 2004-2005 Training Period and 4 lecturers giving this course. The working group has been studied by using two separate questionnaire developed by the researcher,“Questionnaire-Form A for the trainees”and“Questionnaire- Form B for the lecturers”. Questionnaire Form A was applied to the students and Questionnaire- Form B was applied to the lecturers at the end of the training period. Besides, for the purpose of observing the appropriateness of the lecturers classroom behaviours to the aims, content, educational conditions and testing conditions,“Observation Form”was used developed by the researcher. Data gathered from the data collecting equipments were analyzed by using the SPSS computer program. Frequency, percentage and mean have been used in data analysis. But data gathered from questionnaire applied to the lecturers were analyzed qualitative because of the lack of number. Results of this study have shown that both 1 st and 2 nd class students found the content and aims of the curriculum satisfactorily but not sufficient. VIEducation and testing conditions were found satisfactorly by the 1 st class students but not enough by the 2 st class students. And the results of the questionnaire have shown that one lecturer has evaluated the aims and content of the curriculum insufficient and the others have found the aims and content of the curriculum sufficient. Also all of the lecturers have found education and testing conditions sufficient. In addition, beginning the lesson behaviours of the lecturers were found avrerage sufficient and the lecturers were found efficient in developing and ending the lesson behaviours. VII