Asef aldehitin asetik asite oksidasyonu için bubble reaktör sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 15965
  2. Yazar: KUDRET ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. ERDEN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada aset aldehitin sıvı fazında asetik asite oksidasyonu için bubble reaktör tasarımı tamamıyla literatürden elde edilen veriler yardımıyla yapılmıştır.Tasarımda; kinetik, kütle transferi, kabarcıkların dinamiti ve reaksiyon ısısı birlikte ele alınmıştır. Reaktörün üst kısmının boyutlardı, reaktörü terk eden gaz ile sürüklenen sıvı damlalarının etkin bir şekilde ayrılmasını sağlayacak sakilde saptanmıştır.Riflaks kondenserleri ve reaktör soğutucusunun tasarımı, reaktör tasarım hesaplarına dayanır.Riflaks kondenserleri kondense olmayan gazdan aset aldehit ve; asetik asit buharlarım konde nse eder.Kondense olmayan gazlar gaz absorbırında yıkanır..Reaktörden çıkışt patlayıcı karışımın oluşmasını önlemek için kondense. olmayan gazlar ile yoğuşabilen buharların oranı sürekli olarak güvenlik bölgesinde tutulur. ABSTRACT In this; work, the dzsticn of a hubble reactor is carried out for the oxidation of acetaldehyde to acetic acid iii liquid phase using the data obtained from 11 1 e ra tur e. I n the 'design, kinetic, mass transfer, dynamics oî t.ne nuOt-rie and heat of ı eaction have been considei'ed î.uçet,her.The dimension of the top of the reactor is determined bv“ considering the fact that an effective separation of the ”entrained liquid droplets from the unreacted gjü İü- ac:co»«p2ished.Th--: design of the reflux t;i".Hutjiis;ei« and reactor cooler is included m the design calculations of the reactor.Ref lux condensers are used to condense the vapor mixture of acetic acid- acetaldehyde from h
Özet (Çeviri)