Urartu devleti'nin siyasi ve askeri tarihi
The political and military history of the state of Urartu
  1. Tez No: 159687
  2. Yazar: AİZHAN YERMUKHAMEDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
150 ÖZET Anadolu'nun doğusunda yaşayan Urartu-Nairi kabilelerinin adına Asur krallarının yıllıklarında ilk kez M. Ö. XIII. asırda rastlanmıştır. Birbiriyle sıkı bir ekonomik ve kültürel ilişkide bulunan bu kabileler önce bir konfederasyon, sonra da, başında Urartu boylarının liderleri olmak üzere Urartu-Biainili adında bir devlet haline gelmiştir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır: 1. Urartu Devleti'nin siyasî tarihi (M. Ö. XIII- VII), 2. Urartu Devleti'nin askerî yapısı. Birinci bölümde Asur-Urartu kaynaklarının, Urartu krallarının yürüttüğü dış ve iç politika hakkında verdikleri bilgilere dayanarak, Urartu Devleti'nin, M. Ö. XIII. asırdan başlayarak çöküşüne, yani M. Ö. VII. asırda Medler ile müttefikleri tarafından zaptedilişine kadar, siyasî tarihini aydınlatmaya ve incelemeye çalıştık. Ayrıca söz konusu bölümde Asur krallarının Urartululara karşı yaptıkları askerî seferlerin Urartu Devleti'nin kuruluşunda ne kadar büyük rol oynadığını da göstermeye çalıştık. Tezimizin ikinci bölümünde Urartu Devleti'nin askerî mimarisi, bu konuda değişik stiller (Kiklopik, Klasik ve Üçkale) ve kule, bastiyon ile kale duvarları gibi savunma teçhizatının başlıca unsurları incelenmiştir. Bunun dışında da, Asur örneklerini göz önünde bulundurularak Urartu ordusunun bünyesi, savaş metotları ve silâhlanması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
151 ABSTRACT The records of Assyrian kings had first mentioned the tribes of Nairi-Urartu, who had settled in the east part of Anatolia, in XHIth B. C. Being in close economical and cultural relationships, these tribes first took a form of confederation, then turned into a state of Urartu-Biainili, which was headed by leaders of Urartian tribes. The dissertation consists of two parts: 1. Political history of the state of Urartu; 2. The military structure of the state of Urartu. In the first part, on ground of the facts of Assyrian and Urartian inscriptions depend on foreign and inner politics of Urartian kings, we tried to research and throw the light on political history of Urartu from XHIth B. C. until the fall of this state at the end of Vllth B. C, when it was conquered by Midians and their allies. Except that in our thesis we also tried to display a role of military expeditions of Assyrian kings against Urartians in formation of the state of the latters. The second part of our thesis is dedicated to research of Urartian military architecture, its different styles and the main components of fortifications, like towers, buttresses and walls of fortresses. Besides we also tried to research the structure of Urartian army, its methods of conducting the war actions and military equipments of Urartian soldiers, which were very close to Assyrians.