Urartularda kentleşme ve yol ağı
Urbanization and road network in Urartian period
- Tez No: 492984
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Urartu Krallığı, Antik Doğu ve Önasya'da hüküm sürmüş önemli bir medeniyettir. Bu krallık Van Gölü çevresinde Anadolu'nun doğusunda Ağrı Dağları'nın eteklerinde kurulmuştur. Kurulduğu bölgenin zor fiziki şartları, Assur tehdidi altında uzun sure mücadele veren Urartu Krallığı tüm bunlara rağmen günümüzde de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bu krallığın siyasi ve askeri bir güç olarak ortaya çıkması, Orta Anadolu meseleleri üzerinde belirgin bir etkiye sahipti. Urartu Krallığı, kurulduğu ve genişlediği coğrafi bölgede devrimci değişiklikler yapmıştır. Böylece eskiden var olmayan bir yerleşim birimi olan şehirler ortaya çıktı. Merkez bölgelerde var olan ve yönetim merkezlerinin etrafında gelişim gösteren şehirlerin Urartu döneminde konut sayısı ve türleri önemli ölçüde artmıştır. Yerleşim birimlerinin artması, sadece nüfusta değil tarımsal üretimde ve hayvancılık temelli sürdürülen ekonomide de etkili olmuştur. Uzun yıllar Anadolu'da hüküm süren ve uyguladığı yerleşme politikaları sayesinde kalıcı şehirler kurmayı başarmış olan Urartu Devleti bununla da yetinmeyerek kurduğu şehirlere inşa ettiği mimari eserler, sulama kanalları ve yollar devletin gelişiminin önemli bir parçası olmuştur. Bu araştırma da Urartu Devleti'nin hüküm sürdüğü süreçlerde, yerleştiği bölgelerde uyguladığı iskan ve şehirleşme incelenerek, şehirler arası yol ve ulaşım ağları değerlendirilmiştir. Anahter Kelimelar; Urartularda Kentleşme, Urartularda Yol ağı, Urartu medeniyeti, Urartu coğrafyası
Özet (Çeviri)
The Kingdom of Urartu is on of The most apparent kingdoms of the ancient East and Asia Minor. This kingdom was founded in the East of Anadol around the lake of Van and mountais of Ararat. The kingdom stretched its rule to remote areas of nowadays Arminiya and Turkey till the east of Urmiye, The foundation and the political role of Urartians went back to the first millennium B.C. one of the Assyrian monarchs, Shalmanser 1. (1280-1261 B.C) wrote about a nation that he named Urartians that were a great enemy of the Assyrians. The emergence of this kingdom, as a political and military force, had a noticeable influence on the issues of the Middle Anadolu. The Kingdom of Urartu caused revolutionary changes in the geographical region where it was founded and expanded. Mass populations were transported from the invaded regions to other areas, were forced to build cities and to settle in them. Thus cities, a formerly non-existent residential format, emerged. Local administrative centres and villages had actually existed in the central areas where the cities were founded, yet their number rose considerably during the Urartian period as new residential types completing the state. The increase in settlements brought not only an increase in population but also in agricultural production and animalhusbandry based economy production.