Türk-Yunan ilişkileri (1876-1909)
Turkish-Greek relations (1876-1909)
  1. Tez No: 159708
  2. Yazar: OSMAN ZAHİT KÜÇÜKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET 1829 yılında bağımsızlığına kavuşan Yunanistan, bu tarihten sonra“megali idea”doğrultusunda faaliyetlere başlamıştır. Diplomatik girişimlerden başka; Rum nüfusunun yoğun olduğu yerlerde kiliseler ve okullar aracılığıyla propaganda yapmak ve silahlı çeteler kurdurarak olay çıkarmak Yunanlıların başlıca yöntemleri olmuştur. 1870 yılına kadar Osmanlı Devleti'nin toprak bütünlüğünü koruma politikası takip eden İngiltere ve Fransa'nın bu tarihte Almanya'nın kurulması sonucunda bu politikayı terk etmeleri; incelememize konu olan 1876-1909 yıllan arasında Türk- Yunan ilişkilerinde Yunanistan'ın avantajlı konuma geçmesine sebep olmuştur. Islahat Fermanı'ndan sonra sık sık isyanların yaşandığı Girit'e 1878 yılında özerkliğe varan ayrıcalıklar tanınmıştır. 1881 yılında ise Yunanlılar diplomatik girişimlerle Teselya ve Narda'yı ele geçirmişlerdir. Bu dönemde yeni ortaya çıkan diğer mesele olan Makedonya meselesi ise nüfusunun karışık yapısı sebebiyle diğer bölge ülkelerinin ve Avrupa'nın büyük devletlerinin de müdahil olmasıyla farklılık arz eder. Makedonya'da bütün bölge ülkeleri propaganda ve çetecilik faaliyetlerinde bulunmuş ve çeteler Türk askerlerinden çok birbiriyle çatışmıştır. 1885 yılında Doğu Rumeli'nin Bulgaristan'la birleşmesi Türk- Yunan ilişkilerinde tansiyonu yükseltmiş ve 1897 yılma kadar gerginlik devam etmiştir. Bu yılda Yunanistan Girit' i işgal etmeye kalkışınca Osmanlı Devleti savaş ilan etmiştir. Osmanlı devletinin kazandığı son savaş olan 1897 savaşından yine Yunanistan'ın kazançlı çıkması ilginçtir. Savaştan bir yıl sonra Yunan Kralı'nın oğlu adaya vali yapılmış ve kısa süre sonra Türk askerlerinin adayı terk etmesi sağlanmıştır. Adanın resmen Yunanistan'a bağlanması 1914'te olmuştur. Makedonya meselesi ise kanlı çete savaşları ile Balkan savaşlarına kadar devam etmiş ve Osmanlı egemenliğinden çıkarak bölge ülkelerince paylaşılmıştır. Tezimize konu olan dönemde Yunanistan her yönden aktif bir politika izlemiş ancak Avrupa dengeleri sebebiyle istediklerini elde etmekte zorlanmıştır. Osmanlı Devleti ise zayıf diplomatik girişimler dışında fazla bir şey yapamamış, 1897 savaşı haricinde çaresiz bir görüntü vermiştir. 100
Özet (Çeviri)
SUMMARY Greece which gained independence in 1829 started its activities in line with“megali idea”. Apart from the diplomatic enterprises, organizing propagandas by means of the churched and schools where the Greek population is dense and creating events by setting up armed gangs were the main methods of the Greek people. England and France followed the policy to preserve the territorial integrity of the Ottoman State until 1870 and they abandoned this policy when Germany was founded in this year. After this date, between 1876 and 1909, Greece had an advantageous position, which constitutes the subject of this study. Crete where frequent insurgencies took place after the Islahat Fermam was granted privileges which extended to autonomy in 1878. And in 1881 the Greek conquered Teselya and Narda with the diplomatic enterprises. Macedonia issue which appeared during this period is different since its population has a mixed structure and includes the other countries in the region and the major countries of Europe. All the countries in the region organized gang activities and the gangs had clashes with themselves more than the Turkish soldiers. The fact that the East Rumelia was united with Bulgaria in 1 885 increased the tension of the Turkish-Greek relations and this continued up until 1897. In this year when Greece attempted to invade Crete, Ottoman State declared war against Greece. It is interesting that again Greece benefited from the war in 1897 which is the last war Ottoman State won. After one year from the war, son of the king of Greece was assigned as the governor of the island and soon after the Turkish soldiers were made to leave the island. The island was officially united with Greece in 1914. The Macedonia issue continued until Balkan Wars with the bloody gang fights and it was shared among the countries in the region by being released from the Ottoman rule. In the period which is the subject of our thesis, Greece followed an active policy in all aspects however it had difficulties to obtain the things they desire due to the European balances. Ottoman State did not carry out considerable activities and it appeared to be desperate except the war in 1 897. 101