Avrupa Toplluluğu İdare Hukukunun genel ilkeleri (Türk idare Hukuku ile karşılaştırılmalı bir inceleme)
General principles of European Community Administrative Law (A comparative study with Turkish Administrative Law)
- Tez No: 159709
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Erdem Karahanoğulları Özlem, Avrupa Topluluğu İdare Hukukunun Genel İlkeleri (Türk İdare Hukuku İle Karşılaştırmalı Bir İnceleme), Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Turgut Tan, 33 İs. Tezde Avrupa Topluluğu hukukunun önemli kaynaklarından biri olan“hukukun genel ilkeleri”, Avrupa Topluluğu idare hukuku bağlamında ve Türk idare hukuku ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.“Hukukun genel ilkeleri”kuramının yaratıcısı Fransız idare hukuku, hem Topluluk hukukuna hem de Türk idare hukukuna kaynaklık etmiştir. Bu nedenle Topluluk hukuku ile Türk idare hukuku arasındaki karşılaştırma sırasında benzerliklere rastlanmakla birlikte, uygulama alanlarının farklılığından kaynaklanan farklar da görülmüştür. Hukukun genel ilkeleri, Topluluk hukukunda daha çok idare hukuku alanındaki uyuşmazlıklara uygulanmakta ve Topluluk hukukunun yorumuna yardımcı olmak, Topluluk hukukunda ortaya çıkan boşlukları doldurmak dışında iptal nedeni olmak işlevini de yerine getirmektedir. Türk idare hukukunda ise, iptal nedeni olarak hukukun genel ilkelerine başvurulmakla birlikte, hukukun genel ilkeleri daha çok diğer hukuka aykırılık gerekçelerini desteklemekte kullanılmaktadır. Topluluk hukukundaki terminolojinin oturmuşluğuna karşılık, Türk idari yargı kararlarında bir terminoloji sorunu bulunmakta ve kararlarda hukukun genel ilkeleri terimi yerine sıklıkla başka ifadeler kullanılmaktadır. Fransız idare hukuku yazınında işlenerek bir kuramsal temele oturan hukukun genel ilkeleri, Topluluk hukuku alanında da öğretinin ilgisini çekmiş ve çok sayıda eserin konusunu oluşturmuştur. Türk idare hukuku öğretisinin ise hukukun genel ilkelerine yeterli ilgiyi gösterdiğini söylemek güçtür.
Özet (Çeviri)
Erdem Karahano guttan, Özlem, General Principles of European Community Administrative Law (A Comparative Study with Turkish Administrative Law), Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Turgut Tan, 331p. In this dissertation, the concept of“general principles of law (GPL)”, one of the most important sources of European Community law is comparatively analysed both within the context of European Community Administrative Law and Turkish Administrative Law. The concept of“general principles of law”is first used by French Conseil d'Etat and systemised by French administrative law doctrine. Major legal concepts of French administrative law were recepted by Turkish administrative law and also by Community law. For this reason, there are some similarities between the Community law and Turkish adminstrative law, while there are some differences due to the different application scopes of them. In Community law, the GPL are mostly applied to the administrative law disputes and they perform a threefold function. They operate as aid to interpretation of Community law, as fill the gaps of Community law and as grounds of judicial review. They are invoked in order to obtain the annulment of the Community measures. With regard to Turkish administrative law, the GPL are also invoked in order to obtain the annulment of the administrative measures, but in most of the cases they are used to support the other reasons of annulment. The terminology in the Community law is more stable than Turkish administrative law. There are many different types of expressions in the decisions of Turkish administrative justice to express the GPL. While both the doctrines of French administrative law and Community law deeply study the GPL, for Turkish administrative law doctrine this is one of the least interested subjects.