Manguerite Yourcenar'ın roman ve öykülerinde anne imgesi
The mother image in the novels and short stories of Marguerite Yourcenar
  1. Tez No: 159715
  2. Yazar: ALİ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA ERTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Marguerite Yourcenar'ın roman ve öykü türündeki anlatılarında farklı boyutlarda bir anne imgesi şekil bulur. Yazarın roman ve öykülerinde, yadsınan anne ile yadsınan çocuk ilişkisinde, her iki varlığın birbirini algılayış biçimi çerçevesinde, hem anne, hem çocukta olumsuz duygular gelişir. Anne-çocuk ilişkisi çerçevesinde, çocuk anneyi yıpratan bir nesneye, kimi zaman ise annenin gözünde işlevsel nesneye indirgenir. Kaybedilen annenin yerini alan kişi, çocuğun gözünde ancak belli bir oranda anneyle özdeşleşir. Anneye karşı alman olumsuz tavrın sonucunda olumsuz bir anne imgesi ortaya çıkar. Diğer yandan, sözkonusu yapıtlarda yazar, anneyle çocuk arasında bir yakınlaşma kurma girişimlerinde bulunur. Anneye karşı duyulan büyük özlem sonucunda, anneyle çocuk arasında bu kez olumlu bir bağ kurulur. Olumlu anne imgesi çerçevesinde yazar, yapıtlarında anneyle birlikte çocuğa da yüce bir değer verir ve sevgi dolu annenin fedakar yönünü vurgular. Sonuç olarak, anne-çocuk ilişkisi sevgi ve nefret ikilemi çerçevesinde yaşandığından, Marguerite Yourcenar'ın roman ve öykü türündeki anlatılarında iki çeşit anne imgesi belirir: Bir yandan bütün kötü yönleriyle olumsuz anne imgesi, diğer yandan bütün güzel yönleriyle olumlu anne imgesi.
Özet (Çeviri)
A different kind of mother image is figured in the novels and short stories of Marguerite Yourcenar. In the relationship between the denied mother and the child, both of them have negative attitudes in the context of perceiving each other in the novels and short stories of the author. In the frame of the relationship between the mother and the child, the child is reduced to an object which erodes the mother and sometimes reduced to a functional object according to the mother. The person who takes the mother's place is identified with the mother to some extent according to the child. A negative mother image appears as a result of a negative manner against the mother. On the other hand, the author attempts to make contact between the mother and the child in the related works. As a result of a yearning for the mother, a tie is established between the mother and the child. In the context of a positive mother image, the author attaches great importance to both the mother and the child and emphasizes the extreme devotion of the beloved mother. As a result, two kinds of mother images appear in the novels and short stories of Marguerite Yourcenar due to the relationship between the mother and the child in a dilemma of love and hatred: negative and positive.