Merdivenli mağarası buluntularının incelenmesi
The study of merdivenli cave materials
- Tez No: 159714
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, 1956-1957 yıllar» arasında Şenyürek ve Bostancı tarafından kazılan ve daha sonraki yıllarda çalışılan buluntuların, günümüz çalışma yöntemleriyle tekrar gözden geçirilerek Merdivenli Mağarası'nın taş aletlerin tipolojik ve teknolojik açıdan sınıflandırılmasıdır. Bu çerçevede Merdivenli Mağarasına ait 2149 alet üzerinde incelemeler yapılmıştır. Sınıflandırma çalışmalarında Bordes'in (1961) tipolojik listesi teknolojik ve tipolojik yapının tanımlanmasında Bordes'in oluşturduğu teknolojik ve tipolojik endisler (Akazawa, 1974), teknolojiyi tanımlamak için Kuhn'un (sözlü görüşme) çekirdek sınıflamaları, blank ve topuk tiplerin tanımlanmasında (lnizian ve ark., 1999), Debenath ve Dibble'ın (1994) taş aletlerin metrik ölçüm verileri kullanılmıştır. Merdivenli Mağarası taş aletleri üzerinde yapılan teknolojik ve tipolojik analizler sonucunda, Merdivenli Mağarası üniteleri arasında teknolojik yapıda bir değişmenin olmadığı saptanmıştır. Tipolojik analizler C ünitesinde yer alan Mousterian tip aletlerin diğer A ve B ünitelerine göre farklı olduğu saptanmıştır. Karain Mağarası, Zagros ve Levant Orta Paleolitik topluluklarında yapılan karşılaştırmalarda, Merdivenli Mağarası Levant'ın ll-lll evre topluluklarına oldukça benzer olduğu ve Levant'ın bir kuzey varyantı olduğu düşünülmektedir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis is a typological and technological description of Middle Paleolithic stone artifacts from Merdivenli Cave (Hatay, Turkey). It applies current techniques and analytical criteria to materials collected from the site during the excavations of Bostancı and Şenyürek in 1956-1957. A total of 2149 artifacts (tools, cores, flakes) have been analyzed for this study. The classic type-list of F.Bordes (1961), as well as technological and typological indices devised by Bordes and others (Akazawa, 1974) were used for the classification and summary description of formal tools. Technological classifications of blank form core form, striking platform morphology and oter attributes follow Inizian et at. (1999), Kuhn (1995 and unpublished) and others. Metric analyses follow protocols described by Debenath and Dibble (1994). For the purposes of this study, the stratigraphic sequence at Merdivenli Cave has been divided into three units, A, B and C (from youngest to oldest). Overall, the technological and typological features of the three assemblages are similar. Typological analysis shows some differences in the assemblage composition of unit C, compared with A and B: most importantly, layer C contains fewer unretouched. Levallois pieces and more retouched sidescrapers. Thus change in artifact forms is accompanied by minor shift in raw material exploitation. 89The analysis show no a high degree of technological an morphological similarity between throughout the Middle Paleolithic occupation of Merdivenli Cave. Comparisons with data from Karain Cave (Antalya) as well as site in Levant and Zagros regions indicate that the Merdivenli assemblages are most similar to the early or middle (Tabun D or c-type) Levantine Mousterian. The Middle Paleolithic artifacts assemblages from Merdivenli should probably be classified as a northern variant of the Levantine Mousterian. There is little similarity with assemblages from the Zagros or Karain Cave. 90