16. yüzyılda Balkanlarda İslamlaşma
Islamization in Balkans in the 16th century
  1. Tez No: 159747
  2. Yazar: SERAP TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti 14. Yüzyıl ortalarından itibaren Balkanlar'a geçmiş ve önemli miktarda nüfus naklederek sistemli bir şekilde yerleşmeye başlamıştır. Böylece Balkanlar'ın İslamlaşması bölgeye yerleşen Türkler ve din değiştirenler olarak iki şekilde gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti, II. Murat döneminden itibaren artan askeri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Gayrimüslim halktan çocuk toplayarak Devşirme Sistemi'ni uygulamaya başlamıştır. Fakat ihtiyaca göre toplanan ve sayıları ortalama on bini geçmeyen bu çocuklar bir İslamlaşma aracı olarak kullanılmamıştır. Osmanlı topraklarında yaşayan Müslüman olmayan halk Zimmi anlaşmasıyla güvence altına alınsa da, sosyal, kültürel ve ekonomik etkilerle Balkanlar'da din değiştirme olayları görülmüştür. Osmanlı Devleti, Balkanlar'da sistemli bir İslamlaşma politikası izlemese de, din değiştirenleri sosyal ve ekonomik olarak desteklemiştir. Balkanlar'daki din değiştirme olayları Arnavutluk ve Bosna dışında kitlesel harekete dönüşmeyerek daha çok kişisel bir olgu olarak kalmıştır. Ayrıca İslamiyet sadece halk arasında değil, soylular arasında da yayılmıştır. Özellikle Arnavutluk ve Bosna'da Osmanlı yönetiminden önceki bazı haklarını korumak isteyen soylu aileler zamanla İslamlaşmıştır. Böylece İslamiyet kentsel ve kırsal alanla hızla yayılmaya başlamıştır. 101
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ottoman Empire expanded the lands to the East Europa and systematically began to move a great number of population from the middle of the 14th certury. In this way islamization of people in these lands took place by means of the Turks immigrated and the people who chenged their religious beliefs. Ottomans started performing the Devshrme System in order to meet the military needs by collecting children from non-islamic population from the time of II. Murat but these children, who amounted about ten thousand, were never used as tools of islamization. Though non-islamic people who lived on the Ottoman lands were taken under protection by Zimmi agreement, some religion shifting events were seen. Ottoman State didn't have any islamization policy, however, supported the people who accepted Islam as their religion socially and economically. Except for Bosnia and Albania religion shifting was rather local and personal. Besides, Islam spreaded not only among people, also among the noble. Especially in Bosnia and Albania, Sone families, who aimed to protect their rights before Ottoman government, got the Islamic belief. In this way Islam began to expand in cities and the country 102