Devlet memurluğu statüsüne Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukukunun etkisi
The impact of Criminal Law and Criminal Procedures Law on the status of public servants
  1. Tez No: 159748
  2. Yazar: EVREN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
-330 ÖZET Bu çalışmada, ceza yargılamasının Devlet memurluğuna etkileri incelenmiştir. Devlet Memurları Kanunu'nda belirli nitelikteki mahkumiyet kararlan memuriyete engel sayıldığından“memur güvenliği ilkesi”gereğince söz konusu mahkumiyet kararlarının kapsamının açıkça ortaya konulmasına çalışılmıştır. Bu kapsamda yer almayan mahkumiyet kararlarının ise, Devlet memurluğuna atama konusunda idareye tanınan takdir yetkisinin kullanımına etkileri araştırılmıştır. Devam eden ceza muhakemesinde zanlı ya da sanık sıfatım taşıyan kişilerin durumu da bu bağlamda ele alınmıştır. Devlet memurlarının görevleri sebebiyle işledikleri suçlardan dolayı yargılanabilmeleri bu yönde verilen idari bir izne bağlı olduğundan, yargılama öncesindeki söz konusu idari süreç incelenmiştir. Ayrıca, yargılanmalarına karar verilen memurlar hakkında idarece tesis edilebilecek işlemler ele alınmıştır ki idari nitelikteki bu işlemler, ilgilinin görevinden uzaklaştırılması ve hakkında disiplin cezası verilmesine ilişkin bulunmaktadır. Devlet memurunun tutuklanması veya gözaltına alınması nedeniyle göreve devam edememesi hali de inceleme konusu yapılmıştır. Af, tecil, şartlı salıverme, memnu hakların iadesi gibi çeşitli hukuki müesseselerin, memuriyet statüsünün kazanılmasına ya da sürdürülmesine yaptığı etkiler, ayrı bir bölümde ele alınmıştır. Anılan müesseselerin yanı sıra yasa koyucu tarafından çıkanları yasal düzenlemeler de yer alan ve kendine özgü nitelik taşıyan müesseseler de konunun bütünlüğü açısından çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
331 ABSTRACT In this study, the impact of criminal trial on public employment has been scrutinized. In view of the fact that certain convictions have been regarded as an obstacle for entering into public employment, it has been endeavoured to clarify clearly the content of the said convictions by reason of“the principle of safety of public servant”. As to those convictions that do not fall into this scope, their impact on the use of discretion vested in the administration has been dealt with. The status of those who are looked on as suspect during a pending criminal trial has been taken into account in this vein. As the possibility of the trial of public servants due to crimes committed at the time of performing their duties is contingent upon administrative permission granted, the said administrative procedure taking place at pre-trial period has been studied as well. In addition, actions, such as removal from the office and disciplinary penalties, to be initiated towards public servants against whom criminal trial is allowed have been subject to analysis. In the study, it has also been delved into the possibility of the failure of coming to the office due to the arrest of a public servant or his taken into custody. The impact of such legal institutions as amnesty, postponement, conditional release, restitution of forfeited rights on the acquisition of public servant status or its continuance, has been taken into account in separate headings. In addition to the aforementioned institutions, sui generis institutions which are legal measures enacted by laymen have been included into this study in order to provide for the integrity of the subject.