Türk devletlerinde savaş araç-gereçleri (X-XIV. asırlar)
Military equipments in Turkish states in X-XIV. centuries
  1. Tez No: 159756
  2. Yazar: SERKAN EMİR ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışma; Osmanlılarla doruk noktasına ulaşan Türk Silah Teknolojisinin hazırlık ve geçiş dönemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Türk Silahları, Saldırı ve Koruyucu Silahlar olarak iki ana başlık altında ele alınır. Saldırı Silahları; Hafif ve Ağır Silahlar başlığı altında, Koruyucu Silahlar ise, Kalkanlar ve Zırh Giyimleri başlığı altında ele alınır. Hafif Silahlar Kapsamına şu silahlar girmektedir : Fırlatma Silahları, Kesici Silahlar, Delici ve Dürtücü Silahlar, Vurucu Silahlar. Fırlatma silahlar kapsamına; Yaylar, Sapanlar ve Neftler gibi silahlar girmektedir. Kesici silahlar kapsamına; Kılıç, Bıçak ve Balta gibi silahlar girmektedir. Delici ve Dürtücü silahlar kapsamında; Mızrak, Cirit, Çatal, Harbe, Tıpan, Zıpkın ve Alem gibi silahlar girmektedir. Vurucu silahlar kapsamına Topuz, Çomak, Çalyoz ve Kamçı gibi silahlar girmektedir. Ağır silahlar Kapsamına şu silahlar girmektedir : Kuşatma Makineleri ve Fırlatma Esasına Dayalı Ağır Silahlar. Kuşatma Makineleri kapsamına; Saldırı Kuleleri, Debbade ve Koçbaşı gibi silahlar girmektedir. Fırlatma Esasına Dayalı Silahlar Kapsamına; Hafif Mancınık (Arrade, Catapult, Zemberek) ve Ağır Mancınığın türevleri girmektedir. Koruyucu Silah kapsamına Kalkanlar girmektedir. Zırh giyimlerini ise; yine iki başlık altında ele alınmaktadır. İnsan zırh giyimleri ve Hayvan zırh giyimleri. İnsan zırh giyimleri kapsamına; Gövde zırhlan, Miğferler, EI-Kol Zırhlan(Eldiven, Kolçak ve Pazubantlar), Bacak Zırhlan(Dizcikler) veKemerler girmektedir. Hayvan zırh giyimleri kapsamına ise; Boyun ve Gövde Zırhlan, Alınlık ve Maskeler, Eyerler ve Koşum Takımları girmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to elaborate preparation and passing periods of Turkish Weapons and Armors Technology which had reached its peak in Ottoman Empire. Turkish weapons should be examined in two categories, offensive weapons and defensive weapons. Offensive weapons have two different categories, heavy weapons and light weapons; defensive weapons have also two different categories, shields and armors. Light weapons include followings: Throwing weapons, blade weapons, spears and maces. Throwing weapons comprise bows, sling and naphtha; blade class contains sword, dagger and axe; spear class includes lance, fork, throwing spear, halberd, poleaxes, military fork and alem; mace class covers maces, clubs and maul. Heavy weapons have also two different categories: Siege engines and heavy weapons based on throwing principle. Siege engines include siege tower, battering ram and ram. Heavy weapons based on throwing principle contain light catapult (catapult, ballista and arrades) and some variation of heavy catapult. The most important defensive weapons are variations of shields. The other important part of defensive weapons is armors. These have two important categories: Armor of warriors and armor of animals. Warrior armors include body armors, helms, arms and hand armors (gauntlet, bazuband and arm defenses), leg armors (knee defender) and belts. Animal armors contain neck and body armors, masks, saddles and gears.