İslamcı belediyelerin on yılı (1994-2004): Kayseri örneğinde sosyo-mekansal bir çözümleme
Ten years of Islamist municipalities: A socio-spatial evaluation of the example of Kayseri
  1. Tez No: 159763
  2. Yazar: ALİ EKBER DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZELİHA ETÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
ÖZET İslami eğilimleri güçlü olmasıyla diğer siyasi partilerden ayrıştirılabilecek olan Refah Partisi'nden adayların pekçok belediyenin başına geldiği 1994 sonrası dönem, Türkiye belediyecilik tarihinde İslama belediyeler dönemi olarak adlandırılabilir.“İslama Belediyelerin On Yılı: Kayseri Örneği üzerinden Sosyo-Mekansal Bir Değerlendirme”başlıklı çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, önce belediye kurumunun tarihsel gelişimi ve sermaye birikim süreci-kentsel gelişme ilişkisi ele alınmış daha sonra da belediyecilik pratiğinin iki temel ekseni olarak değerlendirdiğimiz, kentsel siyaset ve mekan üretimi kavramları tartışılmıştır. Kuramsal çerçeve bu şekilde kurulduktan sonra ikinci bölüme geçilmiş, burada da Türkiye'de belediyeciliğin tarihsel gelişimi kapitalist kentsel gelişme tarihinin bir parçası olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünse ise İslama belediyelerin sosyo-mekansal pratiğini değerlendirmenin yerel düzeyde tarihsel-toplumsal zeminini kurmak kaygısıyla önce, örneklem seçtiğimiz Kayseri'nin sosyo-ekonomik yapısının gelişimi ve belediyecilik geçmişi iki ayrı başlık altında ele alınmış, bölümün üçüncü başlığında ise önce, İslamaların 1990larda kentsel siyasette güç kazanmasının nedenleriyle, belediyeciliğe yaklaşımları tartışıldıktan sonra, iki ayrı ismin başkanlık koltuğunda bulunduğu 1994-2004 arasında, İslama belediye yönetiminin kentsel siyaset ve mekan üretimi açılarından nasıl bir sosyo- mekansal pratik sergiledikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Turkish muncipality history, post-1994 years could be labelled as the period of Islamist municipalities. Because since 1994, the cadre's of Welfare Party (Refah Partisi in Turkish) which is known as the most important pro-Islamist party in the established parliamentary system, has started to govern 28 city center municipalities (in Turkey, total number of it was 80) in that year. The issue of this PhD dissertation, presenting under“Ten Years of Islamist Municipalities: A Socio-Spatial Evaluation of the Example of Kayseri”title has been discussed and analysed in three main sections. The first section of dissertation, started with drawing a historical background of the development of municipal governments and the relation between capital accumulation process and urban development in the advancement of capitalism. Then the concepts urban politics and the production of space were discussed as the main axis of the evaluation of municipal practices. Setting of a theoretical framework like that, in the second part of this study, I have tried to rewrite the history of municipalities in line with these two concepts. In the last section, Kayseri, our case (city and) municipality were analysed in three parts. Firstly, I have tried to present the development of socio-economical structure of Kayseri until 1994. After this part, I have tried to rewrite Kayseri's municipal and socio-spatial development history since 1920s. Finally, in the last part of the third section of this dissertation, the ten years municipal track of Islamist local government has been evaluated around the themes related with urban policy (i.e. Islamist party's framework of urban social alliance, their strategy of hegemony on the level of locality, changing power relations with the rise of Islamist party up to local government) and the production of space (i.e. the Islamist representation of space,