Osmanlı-Rus diplomatik ilişkileri (1839-1878)
Ottoman-Russian diplomatic relations (1839-1878)
- Tez No: 159762
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇADIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET İlk kez 1492 yılında Kırım Hanları aracılığı ile başlayan Osmanlı-Rus ilişkileri, II. Bayezid dönemine kadar tek yönlü olarak devam etmiş, bu tarihden sonra zaman zaman karşılıklı elçiler gönderilmişse de esas olarak, Rusya'nın tek taraflı girişimleri ile sınırlı kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa ile mücadelesindeki yenilgiler süreci, Rusya'yı Osmanlı Devleti 'ne karşı batı ülkeleri ile ittifak içerisinde hareket etmeye yöneltmiş ve bu ittifakların kendisine kazandırdığı siyasal ağırlıkla, Osmanlı topraklarına yönelik yayılma politikalarım yaşama geçirmeye başlamıştır. XVHI. yüzyılla birlikte Rusya, Osmanlı ile ilişkilerinde giderek baskın bir rol oynamaya başlarken, XDC. yüzyılın ilk yansından itibaren, Avrupa kültürünün kazandırmış olduğu entelektüel bilinçle birlikte, Osmanlı İmparatorluğu'na yönelik siyasi amaçlarını Doğu Sorunu adıyla kurgulamaya yönelmiştir. XDC. yüzyılın ikinci yansından sonra Rusya, artık parçalanması muhtemel olan Osmanlı Devleti 'nın yerine kendi politikalarına uygun çözümler dayatma çabasındadır. Bu yaklaşımları ile bağlantılı olarak, daha önceki yüzyıllarda, özellikle Orta Asya ve Sibirya'ya yönelik olarak yürüttüğü Oryantalist faaliyetlerle beslenen emperyal politikalarını Osmanlı Devleti 'ne de yöneltmeye çalışmıştır. Bu çerçevede özellikle XIX. yüzyılın başından itibaren, Çihaçev başta olmak üzere Osmanlı İmparatorluğu'nun, coğrafi ve sosyo-kültürel yapısı ile ilgili önemli oryantalist çalışmalar yaptırılmıştır. Çalışmaların bilime ve evrensel bilgi birikimine yapmış olduğu katkılar bir yana, yeniçağın getirdiği siyasi ve sosyal düşüncelerin de etkisiyle, yüzlerce yıllık Osmanlı toplumunun çözülme sürecine hızlandırıcı etkiler yapmıştır. Bu araştırmaların sağladığı entelektüel alt yapı, dağılma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğu'na yönelik emperyal politikalar çok daha güçlü bir biçimde uygulanır hale gelmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ottoman-Russia relationships which were started by means of Crimea Hans in 1492 at first, until the period of Bayezid II were continued unilaterally, after this date, although mutual ambassadors were sometimes sent, basically these relationships remained limited by unilateral attempts of Russia. The period of beatings in the battles between Ottoman Empire and Europe, addressed Russia to move in alliance with the Western Countries against the Ottoman Empire and, together with the political power that these alliances brought to itself, Russia started to perform the policies of expansion through the Ottoman territories. While Russia started to dominate gradually in the relationships with Ottoman Empire in the 18th century, beginning from the first half of 19 century together with the intellectual consciousness/idea that the European culture gained, Russia tend to plan the political aims directed to Ottoman Empire as the name of Eastern Problem. After the second half of the 19th century, in the case of Ottoman Empire probably been collapsed Russia has been trying to force the solutions in consistent with its own policies. As related with Russia's own approaches, in the previous centuries, has been trying to direct the policies of expansion, raised with the oriental activities that Russia driven to the Middle Asia and Siberia, also to Ottoman Empire. In this frame, especially begirining from the early 19th century, as Pyotr Alexandrovich Tchihatchef is the main, important oriental researches related with geographical and socio-cultural structure of Ottoman Empire were performed. In addition to the contributions that the researches brought within the science and also within the universal information build up, together with the influences of political and social ideas to which the new age bought, these researches have caused to accelerator influences to the social dissolution period of Ottoman Society. The intellectual background that these researches provided to be appeared, contributed to the policies of expansion, directed to Ottoman Empire which encountered the disintegration/disruption period, becoming as much more powerful applicable policies. 231