Genel ahlaka ilişkin kabahatler (sarhoşluk ve kumar)
  1. Tez No: 159819
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu tez, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş olan genel ahlaka ilişkin kabahatleri konu almaktadır. Bu kabahatlerden sarhoşluk ve kumar suçlarının özellikle tahlil edilmesi düşünülmektedir. Genel ahlaka ilişkin kabahatler; kültürel yozlaşma, medyanın olumsuz tesirleri, eğitimsizlik ve ekonomik yetersizlik gibi birçok sebepten kaynaklanarak, çok sık rastlanılan suç konularından biri olmuştur. 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu'nda da“genel ahlak”olgusu ihmal edilmemiş ve kısmen farklı bir içerikle de olsa“genel ahlaka ilişkin suçlar”bölümünde düzenlenmiştir. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ceza hukuku ile ahlak arasındaki ilişki ve ceza kanunumuzun ahlak anlayışı değerlendirilecektir. İkinci bölümde, sarhoşluğun çeşitleri ve sarhoşluk halinde işlenen suçlarda isnad yeteneği ve kusurluluk incelendikten sonra, bir kabahat olarak sarhoşluk suçu ve suçun hukuki konusu, unsurları tahlil edilecektir.Üçüncü bölümde ise kumar oynamak ve oynatmak fiillerinin, Türk Ceza Kanunu'ndaki tarif çerçevesinde ele alınması düşünülmektedir. Son bölümde, kanundaki diğer iki genel ahlaka ilişkin kabahate kısaca değinilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is about misdemeanors related to common ethics specified in Turkish Criminal Code. It is planned to analyze particularly the inebriety and gambling crimes of those misdemeanors. Misdemeanors related to common ethics have become one of the most encountered crime subjects because of numerous causes such as cultural degenaration, negative influences of media, ignorance and economic insufficiencies. 'Common ethics' concept has not been neglected and has been arranged within the chapter 'crimes against common ethics' but with a partial content in the new Crime Code. The thesis consists of four parts. In the first part, the relation between ethics and criminal law and the ethics understanding of our criminal law will be evaluated. In the second part, after the kinds of inebriety and imputation competence at the crimes comitted during inebriety and culpability are studied, inebriety as a misdemeanor and legal subject and elements of the crime will be evaluated. In the third part, it is thought to consider gambling and to make others gamble within the definition in the Turkish Criminal Code. In the last part, it is planned to mention briefly the other two misdemeanors related to common ethics arranged in the code. U