Takiyyüddin Necrani'nin Mu'tezile bilgi teorisindeki yeri ve önemi
The place of Taqiaddin an-Nağrani in the Mu'tazilite knowledge theory
- Tez No: 159821
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET ÖZC AN TAŞÇI, Takiyyüddin Necrani'nin Mu'tezile Bilgi Teorisindeki Yeri ve Önemi, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, 200 s. Tez giriş ve sonuç bölümleri hariç iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde bilgi teorisinin tarihi süreç içerisindeki gelişimi ve Takiyyüddin Necrani'nin hayatı, eseri ve yaşadığı dönem sunulmuştur. Birinci bölümde; ilk olarak Yunan felsefesinin bilgi sorununda İslam kelamının gelişimine yaptığı tesirler; ikinci olarak da kelamda Yunan felsefesiyle ilk olarak uğraşan ve onların görüşlerinden etkilenen Mu'tezile'nin düşünceleri ele alınmıştır. Genel olarak Yunan felsefesinin, özelde ise Yunan filozoflarının bilgi teorisine ilişkin görüşlerinin Mu'tezile'ye yaptığı etkilerin boyutları araştırılmıştır. Bu bölümde ayrıca İslam kelamının sistematik bir karakter almasına katkı sağlayan Allaf ve Nazzam'ın fikirleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise; Necrani'nin bilgi teorisi anlayışı incelenmiştir. Necrani'nin bilgi meselesine ilişkin düşünceleri başta Kadı Abdülcebbar olmak üzere Mu'tezile kelamcılarıyla bağlantılı bir biçimde sunulmuştur. Yine bu bölümde Necrani'nin Transendental bilgi teorisi ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÖZC AN TAŞÇI, The Place of Taqiaddin an-Nağrani in the Mu'tazilite knowledge Theory, Doctorate's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, 200 p. My thesis consists of two chapters excluding introduction and general conclusion. In the introduction, I presented firstly the subject of the knowledge theory (epistemology) in its historical development and secondly, the life, work and age of an-Nagrani. İn the first chapter, I dealth at first with the development of the Islamic Theology (Kalam), concerning of the epistemology; secondly with the epistemological views of the Mu'tazilites, which were the first group in the kalamhistory, who had interested in the greek philosophy and influenced by their philosopichal views. İn the second chapter, I analysed the epistemological method of an-Nağrani. His epistemological thinkings were told concerning with Qadi Abdulğabbar and the others Mu'tazilites. In the same chapter hasbeen shown, that Taqiaddin told about the transcendental knowledge theory, which was subject of discussion between the two Mu'tazilite theological sects.