Seydî Ali Reis'in Hülâsa el-Hey'e (Astronominin Özeti) adlı eseri üzerine bir inceleme
A Treatise on Seydi Ali Reis' Hülâsa el Hey'e (Synopsis of Astronomy)
- Tez No: 250207
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Felsefe, Tarih, Astronomy and Space Sciences, Philosophy, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bu tezde Ali Kuşçu'nun Fethiyye adlı eserinin ilaveli bir çevirisi olan, Seydî Ali Reis'in Hülâsa el-Hey'e adlı eseri günümüz Türkçe'sine çevrilmiş ve bunun içinde yer alan bilgilerin, astronomi ve kozmografya tarihi açısından önemi ve değeri belirlenmeye çalışılmıştır. Eserin değerini tam olarak belirleyebilmek için, Hülâsa el-Hey'e'nin yazarı olan Seydî Ali Reis'in hayatı ve eserleri incelenmiştir. Daha sonra birkaç Osmanlı Astronomu değerlendirilmiş ve Seydî Ali Reis'in çalışmalarının niteliğini anlamak için Takîyüddîn ile Seydî Ali Reis kıyaslanmıştır. Hülâsa el-Hey'e'nin Türk Astronomi Tarihi'ndeki yeri genel olarak incelendikten sonra Fethiyye ile karşılaştırılmış ve Hülâsa el-Hey'e'nin Fethiyye'den farkı ve ekledikleri ortaya çıkarılmıştır. Bundan sonra Hülâsa el-Hey'e'de, Kutbeddîn el-Şîrâzî ve İbn el-Şâtır gibi önemli astronomlara değinilmesinin önemi açıklanmıştır. En son olarak ise Hülâsa el-Hey'e'nin kaynaklarından söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Seydî Ali Reis? work, Hülâsa el-Hey?e, which is a additional translation of Ali Kuşçu?s work, Fethiyye, translated to actual Turkish and then investigated in the light of history of science and cosmography for defining its significance in the history of science. Fort this, firstly Seydî Ali Reis? biography and other works examined and then some of Ottoman astronomers evaluated for comprehend the works of Seydî Ali Reis. Also for this, Seydî Ali Reis compared with Takîyüddîn. After the investigation of the place of Hülâsa el-Hey?e in the history of science, it compared with Fethiyye and its differences exposed by this way. After that, we indicate the significance of referring to some important anstronomers, like Kutbeddîn el-Şîrâzî and İbn el-Şâtır, in Hülâsa el-Hey?e. And finally, the references of Hülâsa el-Hey?e mentioned.