Osmanlı İmparatorluğunda Hıristiyanların sosyal ve dini hayatları (1856-1876)
The social and religious life of the Christians under Ottoman empire
  1. Tez No: 159822
  2. Yazar: GAZİ ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
TEZ OZETI Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu' nda Hıristiyanların Sosyal ve Dini Hayatları (1856-1876) şeklinde isimlendirilmiştir. Esas itibarıyla, Islahat Fermânı'ndan Kanuni Esasî'nin kabul edilmesine kadar geçen 20 yıllık bir süreyi, başka bir ifade ile anayasal döneme geçiş öncesi dönemi kapsamaktadır. Söz konusu zaman dilimi Osmanlı Devleti'nde bir arada yaşama tecrübesinin önemli bir kesitidir. Zira, bu dönemde tebaa anlayışından vatandaşlık anlayışına geçilmiş, gayrimüslimler Müslümanlarla eşit kabul edilmişler ve bunu sağlamak amacıyla çok sayıda düzenleme yapılmıştır. Tez, esas olarak 1856 yılında ilan edilen Islahat Fermanı ve buna bağlı olarak yapılan düzenlemeler, bunların icraya konulması ve Osmanlı toplumunun bu uygulamalara tepkilerini konu edinmiştir. Araştırmada arşiv araştırması metodu uygulanmış, Osmanlı Arşivleri taranmıştır. Dönemde yazılan eserlerden de birinci el kaynaklar olarak yararlanılırken, konu ile ilgili Türkçe ve İngilizce yazılmış ikinci el kaynaklar imkan nispetinde görülmeye çalışılmıştır. Tezimiz, giriş ve sonuç bölümünden başka iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde metodoloji ile birlikte, Osmanlı İmparatorluğu' nda gayrimüslimlerin hayatları ile ilgili geleneği ortaya koyabilmek için 1856 yılı öncesi durum kısa bir şekilde özetlenmiştir. Çalıştığımız döneme çok yakın olması ve konumuzla ilgili bazı uygulamaların o dönemde başlatılmış olması dolayısıyla Tanzimat döneminin ilk yarısı üzerinde biraz daha detaylı durulmuştur. Birinci bölümde, Islahat Fermânı'nı hazırlayan sebepler, Ferman' in hazırlanması, ilanı, içeriği, Tanzimat ve Islahat fermanlarının benzer ve farklı yönleri, ferman ile ilintili olarak yapılan reformlar, merkez ve taşra teşkilatlarında reformların uygulanması, ihtida ve irtidat ile ilgili hususlar, Hıristiyan ve Müslüman toplumlar arasındaki ilişkiler, Islahat Fermâm'na Osmanlı toplumunun tepkisi ve Ferman' m etkisiyle çıkan siyasî olaylar incelenmiştir. İkinci bölümde, Osmanlı Devleti idaresindeki Hıristiyan cemaatlerde meydana gelen değişiklikleri incelemeye çalıştık. Nizamnameleri ele alarak kiliselerin hukuki temellerini ve kiliselerin işleyişini gösterdik. Ayrıca, bu dönemde resmi olarak yeni tanınan Katolik Ermeni Kilisesi, Bulgar Eksarklığı ve Protestan Cemaatinin nizamnamelerini incelemekle birlikte çok geniş olmasa da kuruluşları 274hakkında bilgi verdik. Ayrıca, müstakil bir cemaat olarak tanınmayan Latin Katolikleri ve Ermeni Katolik Cemaatine bağlı görülen Süryani, Keldani, Nasturi ve Melkitlerin idaresi ve devletin bunlarla ilişkisi hakkında da özet bilgiler verdik. Sonuçta ise, araştırma neticesinde ulaştığımız bazı kanaatleri izah etmeye çalıştık. Tezimize ek olarak, Islahat Fermânı'nın metnini, Osmanlı İmparatorluğu' nda resmi olarak tanınan en eski cemaatler olan Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Gregoyan Ermeni Patrikhanesinin nizamnamelerini ve arşiv belgelerinden bir kaç örnek verdik. 275
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been titled as“The Social and Religious Life of the Christians under Ottoman Empire (1856-1876)”. The research mainly covers 20 years period which is between 1856 Islahat Edict and the Ottoman Constition of 1876. In another words, it covers the pre-constitutional period. This period marks an important cross- section of the experience of co-existence in the Ottoman Empire. Because, in this time, Muslims and non-Muslims accepted as uquals, has been passed from the conception of subject (re 'aya) to the conception of citizenship and to be able to reach this goal many regulations have been proposed. The topic of this thesis mainly is the Edict of Islahat which was annonced in 1856, other regulations which was proposed in the connection with this Edict, the practise of all these regulations and the reactins of the Ottoman community to these practises. The method of dissertation is archival researhces. In this connection, the Ottoman Archives have been surveillanced. In addition, those books which were written at that time have been used as the master sources and has been tried to reach to the other Turkish and English books, articles, papers and researches which deal with the topic as secondary sources. Our thesis, apart from introducton and conclusion chapters consists of two main chapters. In the introduction chapter, in addition to the methodology, to be able to mark the non-Muslim tradition of Ottoman Empire, the circumstances of the previous time of 1856 have been summarised. Since it is very close to the period which we deal with, we give some details about the early Tanzimat period. Some regulations connected with our topic also have been proposed in that period. In the first chapter, we look at the reasons, preparation, content and proclamation of the Edict, the differences and similarities between the Tanzimat and Islahat edicts, the reforms which were regulated in connection with the Edict, the practise of reforms in the central organizations and the provinces, the issues of conversion, relations between the Muslim and the Christian communities, the reactions of the Ottoman community to the reforms and civil conflicts which arosed with the influence of the reforms. In the second chapter, we try to investigate the recent differences which arose on the Chiristian communities of the Ottoman Empire. We try to give the legal bases 276and to point out the functions of the churches through regulations (nizamname). Furthermore, we look the regulations of the Ermanian Catholic Church, Bulgarian Exarchate and Protestant Community which all of them were officially recognised in that period as new communities. We also give a summary about their establihsment process. In addition, we give a brief explanation about other Christian communities such as Latin Catholics which was not officially accepted as a seperate community and Syriacs, Keldaies, Nasturies and Melkites, their administration and their relations with the satate. In the conclusion, we try to draw some opinions which we reached after this research. As appendix, we give place to the text of Islahat Edict, the regulations (nizamname) of the Greek Orhodox Church and Armenian Gregorian Church, which were the oldest officially recognised churches in Turkish letters, and some pages from archival materials as examples. 277