Orta Asya doğal gaz kaynaklarının Dünya enerji sektörüne entegrasyonunun Türkiye'nin enerji güvenliğine yansımaları
The reflections of the integration of the natural gas resources of Central Asia into the World's energy sector on the Turkey's energy security
- Tez No: 159840
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KASIM HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
TASNİF DIŞI ÖZET Sovyet ekonomik sisteminin ani çöküşü kendilerine ait enerji kaynakları olmayan Eski Sovyet Cumhuriyetleri için özellikle zor olmuştur. Bu gelişme sonrasında, Eski Sovyetler Birliği'nin doğal gaz ve petrol kaynağı olan Türk Cumhuriyetleri diğerlerine oranla bir dereceye kadar 'daha şanslı' kabul edilmelidirler. Şanslı cumhuriyetler kuşkusuz Orta Asya'da yer alanlarıdır. Orta Asya'daki mevcut doğal gaz kaynakları Dünyanın enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilecek düzeydedir. Uluslararası enerji şirketlerinin Bölge'ye yönelik yoğun ilgisi bu potansiyeli teyit eder niteliktedir. Bununla birlikte Bölge 'ikinci bir Rusya Federasyonu veya Orta Doğu' değildir. Ancak en az bugünkü iran ve Kuzey Denizi bölgesi kadar potansiyele sahip olduğu saptanabilir. Böylelikle küresel enerji kaynak çeşitliliği oluşturarak Dünya'daki enerji güvenliğinin artmasına yardımcı olabilir. Bölge doğal gaz kaynaklarının geliştirilmesinin önünde önemli sorunlar vardır. En önemli sorun, bu kaynakların Dünya piyasalarına taşınması ile ilgilidir. Teklif edilen boru hattı güzergâhları arz güvenliği, geçiş zorlukları ve pazar belirsizlikleri problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bunlara ilave olarak, kaynakların aidiyet problemleri ve uygun olmayan yatırım rejimleri de düşünülmesi gereken diğer sorunlardır. Bu safhada coğrafi konumu ve Orta Asya ülkeleri ile tarihi ve kültürel bağları, Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir fırsat ve avantaj yaratmaktadır. Topraklarında yeterince doğal gaz kaynağı bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti, yakın bölgedeki kaynakların taşınmasında oynayacağı rol ile bu açığını büyük oranda kapatabilecektir. Böylece jeopolitik ve jeoekonomik konumunu da güçlendirebilecektir. Yukarıda bahsedilen gerçekler düşünüldüğünde, doğal gazın 21. yüzyıl Dünya enerji dengesinde en önemli enerji kaynaklarından biri olduğu ileri sürülebilir. Üzerinde çalışılan Bölge önemli miktarda doğal gaz kaynağı bulundurmaktadır. Ancak bu konuda karşılaşılan en önemli problem, doğal gazın talep eden ülkelere taşınmasıdır. Yapılan çalışmada bu dağıtımın parametreleri ve Türkiye'nin enerji güvenliğine yansımaları analiz edilmiştir. TASNİF PİSİ
Özet (Çeviri)
TASNİF PİSİ ABSTRACT The sudden collapse of the Soviet economic system was especially hard for Former Soviet Republics that haven't got enough domestic energy resources. Therefore natural gas and oil rich Turkic republics of the Former Soviet Union appeared to be somewhat luckier. These republics locate at the Central Asia. Central Asia Region contains some of the largest undeveloped natural gas reserves in the world. The intense interest shown by the major international energy companies testifies to its potential. Although the area is unlikely to become“another Russia Federation or Middle East”. However, it could become a major supplier, much as the Iran or North Sea is today. As such it could help increase world energy supply security by diversifying global energy resources. Development of the Region's natural gas resources still faces considerable obstacles. These include lack of export pipelines and the fact that most new pipeline proposals face routing difficulties due to security of supply considerations, transit complications and market uncertainties. There are also questions regarding ownership of resources, as well as inproper investment regimes. At this point, the geographical location with the historical and cultural relationship regarding Central Asian countries, of Turkey makes considerable opportunity and clear advantages. Turkey, not having enough natural gas resources, can turn up this discrepancy by the role that is considering the transportation of the neighbouring countries' resources. Consequently this would enhance its geopolitical and geoeconomical position much stronger. Within this frame, natural gas is and will be one of the most important energy resources in the world. Analyzed Region has considerable amount of natural gas. The main problem is how to transport this richness to the demanding countries. In this research, the parameters of this allocation and the reflections to Turkish energy security is analyzed. TASNİF DISI