Avrupa Konseyi'nde danışman bir organ: Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AYBYK)
The counsellor unit of council of Europe: The Congress of Local and Regional authorities of Council of Europe (CLRAE)
- Tez No: 159839
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Bu tez, küreselleşme sürecinde güdülen politikaların devletlerde ve hükümetlerde birer yansıması olan uluslararası örgütlerin bu politikalarda yerini almada öncelikli önem arz eden yapılanmalarını konu almaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra hız kazanan bu süreçte ve sonrasında 21. yüzyılın ilk yarısında yerel ve bölgesel demokrasinin öneminin kavranması üzerine geleneksel yönetim biçimlerinin bu süreci anlamalarına yardımcı olabilecek yapılanmalar kendini göstermiştir. Bu yapılanmalar, klasik yönetim anlayışının dışında daha esnek duruşlarıyla dikkat çekmişlerdir. Bahse konu olan uluslararası örgütlenmelerin biri de 1949 yılında birçok Avrupa ülkesinin desteğiyle kurulan Avrupa Konseyi'dir. Esas amacı çoğulcu demokrasiyi arttırmak,“Büyük Avrupa”fikrini geliştirmek, yerel ve bölgesel katılımcılığı arttırmak olan Avrupa Konseyi, yapılanmasını bu amaçlara ulaşmada yardımcı organları ile işbirliği halinde olmuştur. Konsey'in yasama ve yürütme görevlerini yürüten Parlamenterler Meclisi ve Bakanlar Komitesi gibi birimler yanında yerel ve bölgesel yönetimler üzerine yönetimler ile işbirliği halinde çalışan bir de danışman organı vardır: Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönelimler Kongresi. Kongre, kırkbeş ülkeden seçilmiş delegasyonları ile çalışmalarını sürdürmektedir. Organizasyon yapısının ve çalışma şeklinin ayrıntılı olarak verildiği Kurucu Karar ve Şartı ile Kongre içtüzüğü tüm üye ülkelere sunulmuş ve ülkelerden bu yapının anlaşılması istenmiştir. Zira, Kongre çalışma sisteminde bu maddeleri özümsemiş üyeler ile çalışmak istemektedir. Kongre'ce onaylanan tüm kararlar, tavsiye kararları ve görüşler üye ülkeleri bağlamaktadır. Bu bağlayıcılık,devlet yapılanmalarını giderek bazı kavramlara adapte etme sürecine dönüşmektedir: Subnational ( ulus-altıcılık); veya subranational (ulus-üstücülük) gibi. 177
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is, the structures that is very important for international organizations which are the reflection of the policies conducted in governments in globalization process. In this process which gains velocity after the second quater of the 20th century and in the first quarter of the 21th century; the structures were come in to being that helps traditional administrations in understanding this process for the comprehension of the importance of local and regional democracy. These structures call attention to the behaviours which are more flexible and outside the classic management mentality. One of these organizations is the European Council founded in 1 949 by the support of many European country. The European Council whose main aims are to increase the pluralist democracy, to develop the idea of“ Great Europe”, to increase the local and regional participation; established its structure by the units that facilitates itself in reaching these aims. The Council presents the reports of common studies which are carried out with member countries for the sake of these countries; by taking a recommendation decision for each; takes these decisions by consulting and getting approval from the units in its own structure. Beside the units conducting the legislation and execution functions like the Parlimentary Assembly and Council of Ministers, there is also a consultant organization who is working with local and regional management in cooperation: Congress of Local and Regional Authorities of Europe ( CLRAE) Congrss has been continuing its functions with the delegations selected from 45 country. The Congress emphasized the structure of its organization and working manner in its Rules Of Procedure,Statutory Resolution and Charter; these clauses were declared to all the member countries obviously and expected them to understand their working system. The Reccommendetions, Resolutions and Opinions are taken by the members who declare the Rules of the Congress; that devoted the countries in the globalization process. Devoting brings with itself some sentences that will be adopted by the member countries: subnational, subranational and etc. 178