Hukuki bakımdan terör ve 11 Eylül saldırısı
Legal view of terror and the attacks of September 11th
- Tez No: 159846
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET 11 Eylül 2001'de ABD'ye yapılan saldırılar, terörizm tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Bu çalışma, ABD'ye yapılan saldırıdan yola çıkarak, devletlerin terörizme karşı kuvvet kullanması konusunu uluslararası hukuk tarafından incelemektedir. 11 Eylül terör saldırısı, tehdit algılamalarının ilk sırasına terörizmi yerleştirirken, bu olgunun da çok boyutlu analizini zorunlu kılmıştır. 20.yüzyılın ikinci yarısında uluslararası nitelik kazanan ve 1960'lar sonrasında uluslararası ilişkiler disiplininin inceleme konusu haline gelen terörizm ve uluslararası terörizm kavramlarının kurumsal analizi, 1 1 Eylül terör saldırısını tüm boyutlarıyla daha iyi algılayabilmemizi sağlayacaktır. Terörizme karşı kuvvet kullanılmasını öngören yaklaşımın temelinde, terörist eylemin ya da terörist saldırılara yol açan devlet desteğinin BM Antlaşması'nın 51.maddesinin bağlamında,“silahlı bir saldın”olarak kabul edilmesi yatmaktadır. Dolayısıyla, teröristlere karşı gerçekleştirilecek askeri bir harekatın meşru olabilmesi için terörist eylemin ya da terörist saldırılara yol açan devlet desteğinin silahlı saldırı boyutuna ulaşmış olması gereklidir. 11 Eylül 2001'de ABD'ye karşı gerçekleştirilen terörist saldırılara yönelik hukuksal yanıtın önemli yönü, kapsam ve etkileri itibariyle büyük ölçekli şiddet içeren terörist eylemlerin devamlılık arz eden modelinin bir“silahlı saldırı”teşkil edebileceğinin ve dolayısıyla terörist saldırılara karşı BM Antlaşması'nın 51.maddesi çerçevesinde meşru müdafaa hakkının kullanılabileceğinin kabul edilmiş olmasıdır. 122
Özet (Çeviri)
SUMMARY The attacks that targeted the USA marked a new era in the history of terrorism. In the light of the recent terrorist attack against the US sities, this thesis tries to explain the legitimate use of force against terrorism by states. September 11th terrorist attacks caused terrorism to be the primary threat perception of the world and a multidimensional analysis of the concept of terrorism became an obligation. The conceptional analysis of terrorism and international terrorism, that gained an international dimension during the second half of the 20th century and became a research subject in the discipline of international relations, will give the opportunity to perceive every aspect of the terrorist attacks of September 1 1th. Paragraph in the context of article 51 of the UN Charter, admittance as an armed attack of terrorist act or state support which cause terrorist attacks takes place at the base of the view which accepts the use of force against terrorism. For that reason, in order to be accepted legal of a military operation against terrorists it is necessary that the terrorist act or the state support which cause terrorist attacks must reach to the level of an armed attack. The significant aspect of Septembers 1 2001 lies the recognition of by states that acts of terrorism carried out by independent private actors fit, albeit somewhat uneasily, within the parameters of article 51. 123