Rasim Özdenören ve Feodor Dostoyevski arasında tahkiye anlayışı bakımından bir karşılaştırma
A comparison of Rasim Özdenören and Feodor Dostoyevski in terms of narration techniques
  1. Tez No: 159847
  2. Yazar: LEMARA ABİBULAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Çalışmamızın adı“Rasim Özdenören ve Feodor Dostoyevski Arasında Tahkiye Anlayışı Bakımından Bir Karşılaştırma”dır. Bu çalışma, Türk öykücülerinden biri olan Rasim Özdenören ile Rus klasiklerinden Feodor Dostoyevski'nin eserlerini inceleyen bir mukayeseli edebiyat araştırmasıdır. Adı geçen yazarların tahkiye metinleri incelenmiş; mekân, zaman, olay örgüsü, şahıs kadrosu, konular, dil ve üslûp açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmamızın sonunda Rasim Özdenören ile yaptığımız bir söyleşi yer almaktadır. 224
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our dissertation has name“Rasim Özdenören ve Feodor Dostoyevski Arasında Tahkiye Anlayışı Bakımından Bir Karşılaştırma”. The purpose of our work, comparison of turkish writer Rasim Özdenören And russian writer Dostoevsky. Products of writers which names above have been compared among themselves on such genres as a place, time, set of episodes, a theme, features of language and style of each of writers. In last part sew works, the reporting made by us with Rasim Özdenören is given. 223