Ulaştırma sektörü ve Türk Havayolu ulaştırmasında stokastik sınır yöntemiyle etkinlik analizi
Transportation sector; efficiency analysis with the stochastic frontier method on the Turkish Air transportation
  1. Tez No: 159845
  2. Yazar: ONUR TUTULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk Havayolu Sektörüne yönelik stokastik sınır (frontier) yöntemiyle teknik etkinlik analizi yapılması amaçlanmaktadır. Mevcut çalışma, bu genel amaca yönelmekle birlikte içeriği açısından görece farklı üç alanda yoğunlaşmaktadır. Uygulama sahası olan ulaştırma sektörünü bütünsellik içinde tanımlayıp analiz ederken, alt ulaştırma modu olan havayolu ulaştırması daha yalandan irdelenmiş, mikroekonomik tahlillere tabi tutulmuştur. İkinci olarak, geniş etkinlik terminolojisi ve kavramsal ilişkileri, literatür çalışmalarından hareketle, bütünlük içinde özetlenmeye çalışılmıştır. Son olarak, teze adını veren stokastik sınır yöntemiyle teknik etkinlik analizi gerçekleştirilmiştir. Ulaştırma sektörünün genel bir incelemesiyle beraber modern ulaştırma anlayışının dünyadaki ve Türkiye'deki durumuna ilişkin saptamalarda bulunulmuştur. Havayolu ulaştırması sektörü üzerinde yapılan ayrıntılı inceleme ve iktisadi analizin, girdi verimlilikleri, talebin gelir ve fiyat esneklikleri ile sektördeki arz-talep kaymalangibi ulaştırma iktisadı ve sektörel iktisat politikası açısından önemli öğelere ilişkin kayda değer bulguları olmuştur. Stokastik sınır yaklaşımı ile yapılan etkinlik analizinin ampirik sonuçlan Türk havayolu ulaştırmasında yer alan 8 işletmenin 2002-04 yıllan arasındaki 33 aylık bir dönemde yüzde 57,5' lik bir sektörel teknik etkinlik ortalamasına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Sekiz işletmenin yüzde 57,5 etrafında geniş bir aralıkta yer aldığı görülmektedir. Bu sonuçlar yanında, sonuçlara yönelik yapılabilecek eleştirilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is aimed to apply technical analysis on the Turkish Air Transportation Sector using stochastik frontier method. As well as serving for this general purpose, the thesis concentreated on three relatively diffrent areas. At first, as describing and analysing the transportation sector as the apllication field in a manner of integrality, this study examines the air transportation more closely and makes microeconomic analysis on this sub-mode of transportation. Secondly, grounding on the litreture studies, it is tried to summarize the wide efficiency terminology and conceptional relations. Lastly, technical efficiency analysis with stochastic frontier method from which the name of the thesis comes is applied. With a general examination of transportation sector, it is made some determination on modern transportation approach in the World and Turkey. In the detailed research and economic analysis of the air transportation sector, there have been important findings of input productivities, income and price elasticities of demand and demand- supply shifts in the sector. Empirical results of the efficiency analysis with stochastic frontier approach of the eight Turkish airline companies shows that the eight companies had 57 per cent sectoral efficiency average in 33 months period between 2002-04. It is seen that the eight firms takes place in a wide interval around the 57,5 per cent. Beside the results, critics were added.