Nâşî el-Ekber'in Usûlu'n-Nihal'inde mezheplerin tasnifi
Nashi al-Akbar classification of sects in his book
  1. Tez No: 159862
  2. Yazar: TUBA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Aslan, Tuba. 'Nâşî el-Ekber'in Usûhı'n-Nihal'inde Mezheplerin Tasnifi', Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hasan ONAT, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 118 sayfa., Ankara 2005. Bu tez, İmamet tartışmaları bağlamında ortaya çıkan Fırkalaşma sürecine dair yazılmış olan 'Usûlu'n-Nihal' adlı eserin mezhep tasnif modelini ortaya koymaya çalışmaktadır. Tez, bir Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuş ve sistematik bir zemin oluşturulmaya çalışılmıştır. Birinci Bölüm' de, müellifin yaşadığı kültürel, siyasi ve ilmi ortam, otobiyografisi, eserleri ve müellife aidiyeti tartışmalı olan ' Usûlü 'n-Nihal adlı eserin aidiyeti konusundaki görüşler ve fikirleri ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci ve son Bölüm'de ise, önce eserde kullanılan yöntem ortaya konmuş, eserin içeriğine ilişkin tespitlerde bulunulmuş, sonra müellifin benimsediği mezhepleri tasnif modeli esas alınarak sistematik başlıklandırmalara gidilmiştir. Bunun yanısıra, eser Makâlât geleneğinin önde gelen eserleriyle tasnif açısından mukayese yapılmış ve eserin, ait olduğu Makâlât geleneğindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aslan, Tuba.“Nashi al-Akbar classification of Sects in his book 'Usûlu'n-Nihal', MA. Thesis, Advisor: Prof. Dr. Hasan ONAT, Ankara Univesity The Faculty of Theology; 118 pages, Ankara 2005. This thesis, investigates comparatively ”Nashi al-Akbar classification of Sects in his book 'Usûlu'n-Nihal' This thesis is composed of an introdaction and two parts. In the introdaction We deal with content and subject, importants method of research. In the first part, We keep eye on the cultural, intellectual and social milieu author lived in and his Works, it's made clear that whether Usûlu'n-Nihal belongs to author or not and thoughts. In the third part we şhov the method he uses in the book, and then by taking the classification method the aouthor accepts as a starting point (as a base), We put titles sistematically and determined its content in a general way. Thus, We try to make clear his method of classification of sects in comparison with the leading in the Makâlât tradition. 113