Kur'an perspektifinden din ve fıtrat uyumu
The hormany between religion and human nature from the point of view of Quranic perspective
  1. Tez No: 159861
  2. Yazar: AHMET İZCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET İZCİ, Ahmet, Kur'an Perspektifinden Din ve fıtrat Uyumu, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Şevki Saka, V, 149 s. Bu çalışmada Kur'an-ı Kerim perspektifinden insan fıtratı ile dinin uyumu ele alınmaktadır. Tez, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında; araştırmanın konusu, amacı ve metodu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca,“din”ve“fıtrat”kavramlarının lugavî ve ıstılahı anlamlan, Kur' an' da kullanımları hakkında bilgi verilmiştir. I. Bölümde; İnsan fıtratının olumlu- olumsuz özellikleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. II. Bölümde; Kur'an ve Sünnet çerçevesinde, İslam alimlerinin ve çağdaş yazarların da görüşlerinden yararlanılarak, din ve fıtrat uyumu konusuna değinilmiştir. Bu bağlamda, Allah'ın yaratmış olduğu insan fıtratı ile yine Allah'ın göndermiş olduğu din arasında tam bir uyum vardır. Tezin sonuç kısmında ise, genel bir değerlendirme yapılmıştır. 148
Özet (Çeviri)
SUMMARY İZCİ, Ahmet, The hormanv between religion and human nature from the point of view of Quranic perspektive, High License's Thesis. Supervisor: Prof. Dr. Şevki SAKA, V, 149p. In this study, the hormany between religion and human nature from the point of view of Quranic perspective has been delt with. This thesis is comprised of two sections and a conclusion. In the introductory part of the thesis, the subject of the study, the objective and methodology have been dwelt upon. Moreover, the dictionary and tecnical meanings of“religion”and“human nature”have been clarified with hteir usage in the Quran, too. In the first chapter, the negative and positivefevil and good) features of human nature have been focused on in detail. In the second chapter, within the framework of Quran and practices of Mohammad, religion and human nature have been touched upon with references from islamic scholars and contemporary authors as well. Within this context, there is a full hormany between the nature of man created by God and the religion send by God. In the conclusion, an overall evaluation has been made. 149