Türkiye'de magazin basını ve habercilik anlayışı: Magazin eklerinin sektör ve metin analizi
Magazine press and the concept of journalism in Turkey: Sector and text anaysis of magazine supplements
  1. Tez No: 159874
  2. Yazar: ERDAL DAĞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki magazin sektörünün benimsediği habercilik anlayışını eleştirel ekonomi politik yaklaşım açısından değerlendirmektedir. Çalışmanın amacı, magazin kavramına ilişkin Türkiye'de yürütülen tartışmalara, magazin eklerinin analizinden yola çıkarak bir tespitin ötesinde; alternatif bir katkıda bulunmaktır. Çalışmanın temel varsayımı ise, Türkiye'deki tekelci medya ortamında, küreselleşmenin etkisiyle toplumda egemen hale gelen yeni sağ politikaların, magazin sektörünü ve habercilik anlayışım şekillendirmesidir. Belirlenen amacı destekleyen araştırma sorulan çerçevesinde, çalışmanın çözümleme birimini oluşturan magazin eklerinin (Şamdan I Kumsal, Süper Galaxy I Gala, Starlife) üretim aşaması, iş pratikleri ve içeriklerine ilişkin olarak sektör analizi gerçekleştirilmiştir. Sektörden elde edilen bulguların izleri ise, magazin eklerinin içeriklerinde sürülerek nitel metin analizi ile desteklenmiştir. Çalışmada, sektörün, magazin kavramını ve içeriklerin şekillendirilmesini arz-talep ilişkisi ekseninde değerlendirmesi ve magazin haberciliğini piyasa değerlerini dikkate alarak yorumlamaları, çalışmanın temel ve yardımcı varsayımlarının kanıtlanmasını sağlamıştır. Ayrıca, magazin eklerinin analizi sonucunda elde edilen bulgular; Türkiye'deki medya içeriklerinin tektipleşmesi, benzeşmesi ve kültürel yaşamın metalaşmasına örnek oluşturmaktadır. Tiraj ve kârlarını arttırmayı öncelikli hedefi haline getiren magazin sektörünün, tüketime dayalı yaşam tarzlarına da içeriklerinde yer verdiği tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Türkiye'deki medya sahiplik yapısı dönüştürülmediği sürece, magazinin haberciliğinin kârını arttırmayı öncelikli hedefi haline getireceği ve bu konuda besleneceği birçok alanın da kendisine malzeme sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
246 ABSTRACT This study evaluates the concept of journalism adopted by magazine sector in Turkey, in terms of critical economy politics approach. The goal of the study is to provide an alternative contribution, rather than establishing, to the arguments carried out in Turkey by using the analysis of magazine supplements. The main hypothesis of the study is that the new rightist policies who have become dominant in society, in this monopolist media milieu of Turkey, as a result of globalization solidify the magazine sector and the concept of journalism. Within the frame of research questions that support the determined target, sector analysis was conducted as related to the production stage, working practices and contents of magazine supplements {Şamdan I Kumsal, Süper Galaxy I Gala, Starlife). The traces of findings obtained thorough the sector were followed within the contents of magazine supplements and were supported with qualitative text analysis. In the study that the sector appraises the magazine concept and the formation of contents in the axis of supply and demand and that they interpret magazine journalism taking the market values into consideration enabled the main and assisting hypothesises of the study to be proved. Additionally, findings resulting from the analysis of magazine supplements are the illustrations to the monotypeness and similarity of the contents of media in Turkey, and to the merchandising of cultural life. It is also established that the magazine sector whose prior target is to increase their circulation and interests also incorporate the lifestyles depending on consumption into their contents. According to the findings obtained from the study, it is found out that unless the media ownership construction is transformed in Turkey, the magazine journalism will make its prior target to increase profits and many fields by which it will be supported on this subject will provide materials.