Popüler kültür ürünü olarak durum komedileri: 'Çocuklar Duymasın' örneğinde aile söylemi
Situation comedy is produced by popular culture: Family discourse in 'Çocuklar Duymasın'
- Tez No: 159875
- Danışmanlar: PROF.DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
ÖZET Popüler Kültür Ürünü Olarak Durum Komedileri: 'Çocuklar Duymasın Örneği'nde Aile Söylemi adlı bu tez çalışması, televizyonun komedi metinlerindeki muhalif/karşı söylemin olanaklarına işaret etmek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye'de televizyon üzerine metin okuması yapan bu çalışma, televizyonun komedi metinlerinde var olan eleştiriden hareketle bu eleştirinin yapılaşma biçimlerini izleyicisinin okuma pratikleri bağlamında incelemektedir. İngiliz Kültürel Çalışmalar geleneğine dayanan ve Stuart Hall'ün 'Kodlama Kodaçımı' modelinden hareket eden çalışma, televizyonun komedi metinleri bağlamında anlamlandırma sürecini analiz etmektedir. 'Çocuklar Duymasın' adlı popüler bir durum komedisinden hareketle, yerli durum komedilerinde aile kurumuna yönelik eleştirinin yapılaşma biçimini, potansiyelini ve niteliğini analiz eden çalışma, gündelik yaşam pratikleri içinde iç içe geçen ve bu yolla birbirini dönüştüren kültür-politika, özne- söylem ve komedi eleştiri ilişkisini yeniden okumayı amaçlamıştır. Böyle bir yeniden okuma ile Türkiye'de kapitalist yaşamın sonucu olarak gelişen kentli çekirdek aile içindeki kadın ve erkek öznelerin inşa süreci ve bu süreçte medyanın metinleri aracılığıyla rolü ortaya konmaktadır. Televizyon metinlerinde kadın ve erkek özneler arasındaki anlam mücadeleleri içinde devam eden bu üretim süreci (kodlama), izleyicisinin aktif katılımıyla yeniden biçimlenir ve izleyicinin metin okuma pratikleri (kodaçımları) bağlamında yeniden üretilir. Çalışma incelediği komedi metni üzerinden kodlama ve kodaçımlama sürecinin bütününde, özneleri kuran ve onlarla kurulan aile kurumuna yönelik evcilleştirilmiş bir eleştirinin varlığını varsayar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Thesis which named as“Situation Comedies is producted by Popular Culture: Family Discourse in 'Çocuklar Duymasın'”has been prepared to indicate to the opposite discourse potential in television comedy texts. This study is reading texts on television comedy/situation comedy and analysing critism of comedy texts. This study uses English Cultural Studies critical perspective and Stuart Hall's model of 'Coding-Decoding'. The construction of representations of family in living city in the television comedy texts depend on social and cultural conditional in socities. Since social gender is constructed in the family, the concept of family as an institution is suitable for analyzing representations of woman and man subject. Representations of woman and man subjects are constructed on basis of cultural and generic verisimilitude in television comedy texts. This study is altogether analysing this meaning process; coding (meanings of production) and decoding (readings of audiences) process. This study is to hypothesize domesticated critism about family in coding and decoding process. This study's purpose is to over again reading between 'culture-policy', 'subject- discourse' and 'comedy-critism' relations.