KKTC'nin yaptığı andlaşmaların hukuksal statüsü
The legal status of treaties made by TRNC
- Tez No: 159903
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu tez, yıllardır süregelen Kıbrıs sorununu uluslararası hukukun bazı temel kavranılan açısından incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk Dış Politikası açısından önem taşıyan Kıbrıs sorununu tarihsel süreci içerisinde incelemek, 1983 yılında kurulmuş olan KKTC'nin hukuksal statüsünü değerlendirmek ve bu çerçevede KKTC'nin 1983 'ten bu yana Türkiye ile yapmış olduğu andlaşmaları genelde Uluslararası Hukuk, özelde Andlaşmalar Hukuku bağlamında incelemeye almaktır. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. KKTC'nin uluslararası hukukta“tanıma”ve“devlet”kavramları bakımından hukuksal statüsü incelenmekte, bu bağlamda öncelikle kavramların içeriği ele alınmakta, daha sonra bir devlet olarak hukuksal dayanakları incelenmekte ve son olarak da Kıbrıs Rum ve Türk taraflarının GKRY ve KKTC'nin meşruiyeti konusundaki argümanları, bazı uluslararası hukuk profesörlerince hazırlanan hukukî mütalaalar çerçevesinde karşılaşılmaktadır. Tezin ikinci bölümünde KKTC'nin yaptığı andlaşmalar ve hukuksal statüleri incelenmektedir.Bu çerçevede öncelikle KKTC'nin Türkiye ve diğer ülkelerle yaptığı andlaşmalar değerlendirilmekte, konu ile yalandan ilgisi olması nedeniyle Annan Planı Ek Ve de özel olarak yer verilmektedir. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY The current thesis analyses the decades old Cyprus issue in terms of certain basic rules of international law. The aim of the study is to study the Cyprus issue, which bears importance for Turkish Foreign Policy, within its historical framework, to evaluate the legal status of the TRNC, which was founded in 1983, and, within this background, to analyze those treaties that the TRNC has made with Turkey since 1983, in terms of International Law in general and Law of Treaties in particular. The current study consists of two sections. In the first part, legal status of the TRNC is analyzed in terms of such terms as“recognition”and“state”within international law; the content of these terms within this context is studied, legal basis as a state is examined and, lastly, arguments toward the legality of the Management of Southern Cyprus Cypriots and the TRNC by Greek and Turkish Cypriots sides are compared within the framework of legal discussions prepared by internationally recognized professors of law. In the second section of the study, treaties made by the TRNC and their legal standing are studied. Within this context, treaties made by the TRNC with Turkey and other countries are analyzed and, because it is closely related with the subject, the Annan Plan is presented in Appendix V. 96