Yunanistan'ın uyguladığı Türk sürgünleri (1919-1923)
Turkish exiles carried out by Greece (1919-1923)
- Tez No: 159902
- Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Yunanlılar, nüfus çoğunluğunu sağlayarak ilhaka giden yolun kapılarını aralamak amacıyla işgal ettikleri topraklardan 1. 200.000 kişiyi Anadolu içlerine ve 44.000 kişiyi de Yunanistan'a sürgün etmişlerdir. Bu insanlardan boşalan Anadolu topraklarına da Yunanistan'dan veya adalardan getirdikleri çok sayıdaki Rum ya da Yunanlıyı yerleştirmişlerdir. Yunanlıların bu uygulamayla, işgallere karşı Anadolu'da başlatılan millî direnişi etkisiz kılmak, direnişin lojistiğine darbe vurmak, kolay işgal alanları sağlamak ve mevcut sivil idareyi ortadan kaldırarak amaçlarına hizmet eden yeni bir sivil mekanizma oluşturmak gibi ikincil hedeflere de ulaşmak istedikleri anlaşılmaktadır. Yunanlılar, sürgünü tüm işgal bölgelerinde uygulamışlardır. Yöntem olarak da şiddet ve şiddetin sonuçlarını etkin bir araç olarak kullanmışlardır. Yunanlıların, her türlü baskı ve şiddetin yardımıyla gerçekleştirdiği sürgünler, Anadolu inşam için bir yıkım olmuştur. Yunanlılar, Türk topraklarını terk ettiklerinde, varını-yoğunu geride bırakarak yurtlarını terk etmek zorunda kalan sivillerin; öldüğü, çocukların kaybolduğu, ailelerin parçalandığı ve bireysel anlamda psikolojisi bozulmuş insanlarla dolu bir Anadolu bırakmıştır. Yunanistan'da sürgün kamplarında bulunan siviller de çok ağır şartlar altında yaşamak zorunda kalmış, birçoğu da, uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan Yunan uygulamaları sonucu ölmüştür.
Özet (Çeviri)
Greeks exiled 1.200.000 people to the internal part of Anatolia, 44.000 to Greece from the territory that they occupied in Western Anatolia in order to find a way to annex them by obtaining the majority of population over there. A great number of Greek population which had brought from Greece and islands were settled the territory where Turkish people had been exiled from. Thus, it is understood that in order to reach their main objectives, Greeks had a secondary objectives such, as making the National resistance which had been started against the occupation be ineffective, damaging the logistic support of the resistance, creating a way to make new fields to be occupied and forming a mechanism which would serve their cause by removing the existing civilian authority. Greeks applied the exile policy in all occupied territory. Violence and its consequences which were used as effective instrument were their methods. Exiles that was carried out by Greeks had been a devastated effects on the Anatolian people. When the Greeks pull out from Turkish territory, consequences of occupation became clear that the civilian which had been forced to leave their home and possessions, had been murdered, children had been lost, families had been separated and people had become physiologically disorder. The civilians in the caps in the Greece forced to leave under grave conditions, most of them died as the result of Greek treatment against the international law. 321