Toplumsal cinsiyet olgusu temelinde mesleğe ilişkin rol ile aile-içi rol etkileşimi: Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki kadın subaylar
Occupational and domestic role interaction among femala officers in Turkish Armed Forceson the Basis of Gender
- Tez No: 159933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çalışmanın amacı toplumsal cinsiyet olgusu temelinde Türk Silahlı Kuvvetleri 'nde kadın subayların mesleki rol ve aile içi rol etkileşimlerini incelemektir. Bu doğrultuda yapısal fonksiyonalizm, feminist teori ve modernleşme teorileri bağlamında oluşturduğumuz temel kriterler üzerinden yola çıkılarak subaylara anket uygulaması yapılmış ve elde edilen veriler khi-kare ve regresyon analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda aile içi rol ve mesleki rol bağlanımda, ev içi sorumluluk paylaşımının eşler arası ilişki üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca maskülen alan olarak kabul edilen askeri kurumların çalışan kadınlar için dezavantajlar içeren bir kurum değil, aksine mesleki sosyalizasyonun etkisiyle kadınların aile içi rolleri üzerinde eşitlikçi sorumluluk oluşturması açısından avantajlar içeren bir kurum olduğu görülmüş
Özet (Çeviri)
This study examines the process of interaction between occupational and domestic roles among female officers in armed forces in Turkey. This examination is carried out in the context of gender roles and in connection with structural functioanlist, feminist and modernization theories. The data for the study were collected through self- administared questionnaires and analysed by means of employing various statistical techniques. The results indicate that sharing of domestic responsibilities between couples effects their relations positively. They also indicate that military institutions, which are perceived to be the domain of masculinity, do not necessarily disadvantage female officers in their occupational sphere. On the contrary they help develop egalitarian feelings among the female officers through occupational socialization and these feelings in turn help them to develop a more egalitarian feelings towards their reponsibilities and roles within domestic sphere of their lives.