A study of Samuel Beckett's solipsistic antiheroes: Decentralisation of the self in Molloy, Malone Dies and The Unnamable
Samuel Beckett'in tekbenci karşı-kahramanları üzerine bir inceleme: Molloy, Malone Dies (Malone Ölüyor) ve The unnameble (Adlandırılamayan) adlı romanlarında benliğin yitimi
- Tez No: 159934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin amacı Samuel Beckett'in Molloy (1951, Molloy), Malone Dies (1952, Malone Ölüyor) ve The Unnamable (1953, Adlandırılamayan) adlı romanlarından oluşan üçlemesindeki benlik yitimi temasını incelemektir. Tezin diğer bir amacı da benliksizleşme temasının söz konusu romanlarda gerek anlatı teknikleri gerekse yapısal inşaa aracılığıyla nasıl hayata geçirildiğini tüm derinliğiyle incelemektir. Beckett'in üçlemesinde modern durumun ve modernliğin getirdiği kasvetin birey üzerindeki etkisi karşı-kahramaların zihinlerinin işleyiş şekilleri aracılığıyla metne yansımaktadır. Üçlemenin aslında hepsi birer yazar olan karşı-kahramanları, öz- kavrayışa ulaşmak amacıyla ellerinde somut bir kriter olmadan kendileri hakkında durmaksızın düşünmekte ve yazmaktadırlar. Ne var ki bu öz-düşünüm süreci her seferinde karmaşık ve benlik fikrinden yoksun kelime öbeklerine dönüşerek son bulmaktadır. Anlamsız bir boşluk içine hapsolmuş üçleme baş karakterleri içinde bulundukları ruhsal ve metafizik karmaşaya bir düzen ve amaç atfetmeye çalışsalar da bütün çabalan boşunadır. Son olarak, bu karşı-kahramanların aslında üçleme boyunca adım adım zihinsel ve fiziksel bütünlüğünü yitiren tek bir karakterin hayatının farklı safhaları olduğu tartışılacaktır. Böylelikle, roman karakterlerinin kademeli şekilde gelişen ve romanların anlatı teknikleri aracılığıyla da dışa vurulan benlik çözülmesi daha yakından gözlemlenebilecektir. Samuel Beckett'in bu üç romanındaki benlik kaybı fikrini tematik ve teknik açıdan ele almak üzere, bu çalışmada öncelikle-yeni bir tarihsel dönemin sosyal, kültürel ve paradigma değişimlerine verilen bir ad olarak-Modernliğin Kıta Avrupası ve İngiltere üzerindeki etkilerine değinilecek; ardından da değişen koşul ve parametrelerin Modernizm başlığı altında Batı dünyası sanatını ve roman yazımım nasıl etkilediği gösterilecektir. Modernizmi homojen bir kavram olarak almak yerine, 1900'lerin başı ile 1950'lerin sonlan arasındaki dönemde geniş çaplı bir paradigma değişimi sürecinin farklı kesitlerine işaret eden farklı Modernist eğilimler olduğu göz önüne alınarak, Samuel Beckett ve üçlemesinin özellikle geç Modernist dönem diye adlandırılan deneysel ve avangard sanat ve roman yazımı kategorisine girdiği vurgulanacaktır. Dolayısıyla, bu çalışmada ilk olarak İngiltere ve Avrupa'da Modernizmin kültür, sanat ve edebiyat alanlarındaki tarihsel gelişimi açıklanacak, ve bu tarihsel gelişimin Modernist romanın evrimi süresince değişegelen benlik kavramı üzerindeki etkisi ortaya konacaktır. Giriş bölümünün ikinci kısmında geç Modernist dönem edebiyatı, Fransız Varoluşçuluğu ve Fransız Yeni Romanı arasındaki ilişki Alman düşünür Edmund Husserl'ın fenomenolojik paranteze alma kuramının da ışığında incelenecektir. Giriş bölümünün üçüncü kısmında yukarıda adı geçen farklı akımların Beckett'in romanlarında görülen benlik çözülmesi fikrini nasıl etkilediğine değinilecektir. Takip eden üç ana bölümde ise Molloy, Malone Dies ve The Unnamable adlı romanların yapısal ve felsefî açılımları derinlemesine incelenerek, modern öznenin çözülüşü ve benlik yitimi temaları vurgulanacaktır. Anahtar Sözcükler Samuel Beckett, Molloy, Malone Dies, The Unnamable, Benlik, Benliksizleşme, Varoluşçuluk, Fenomenoloji
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the theme of the decentralisation of the self as seen in Samuel Beckett's trilogy of novels-M>//oy (1951), Malone Dies (1952) and The Unnamable (1953). It also aims at an in depth analysis and discussion of the implementation of this theme through the narrative devices and the architectonics of these three novels. In the novels of Beckett's trilogy, the effect of the modern condition and the gloom upon the individual is reflected through the minds of solipsistic anti-heroes. These anti-heroes, all of whom are writers indeed, ceaselessly think and write about themselves to reach a self-comprehension without any solid criteria to speak by. Yet this process of tliinking-upon-one's-self always ends in a chaotic and selfless zone of word heaps. Entrapped within a meaningless void, the protagonists of the trilogy look for some pattern and try to impose an order on their spiritual and metaphysical confusion, but all these prove to be vain attempts in the end. Finally, it will be argued that these anti-heroes are actually the different phases of a single protagonist who gradually gets stripped of his mental and physical entity throughout the trilogy. Thus, the progressive dissolution of the selves of the characters, which is also reflected in the narrative techniques employed in the trilogy, will be more closely witnessed. In order to expose the idea of the loss of self thematically and technically in Samuel Beckett's trilogy, in this study, in the first place, what Modernity-as a new label of a period marking social, cultural and paradigmatic turns-brought forward on the Continent and in Britain will be handled; then, how the changing conditions and parameters in the Western world affected arts and fiction writing under the grand title of Modernism will be shown. Having in mind that there are Modernisms, which point at the different phases of a grand paradigm shift between the early 1900s and the late 1950s, it will be understood that Samuel Beckett and his trilogy especially belong to the late Modernist period of experimentalism and avant-gardism in fiction writing. Therefore, this study will firstly describe the historical development of Modernism in culture, arts and literature in Britain and in Europe, which will finally reveal the altering notion of the human self within the evolution of the Modernist novel. Subsequently, in the second part of the introduction, the relationship between Late Modernism, French Existentialism and the French New Novel will be dealt with in the light of the German philosopher Edmund Husserl's theory of phenomeno logical reduction. Furthermore, in the third part of the introduction, how these schools affected Beckett's perception of the dissolving human self will be further focused on. And finally, in the following three chapters, the structural and philosophical ramifications of Molloy, Malone Dies and The Unnamable will be thoroughly analysed, placing special emphasis on the dissolution of the modern subject and the decentralisation of the human self. Key Words Samuel Beckett, Molloy, Malone Dies, The Unnamable, Self, Decentralisation of the Self, Existentialism, Phenomenology