Öğrencilerin televizyon izleme ve bilgisayar kullanmalarının okuma alışkanlıkları üzerine etkisi
Impacts of watching television and computer using on student's (children's) reading habits
- Tez No: 159951
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET AKSAÇLIOĞLU, Ayşe Gül. Öğrencilerin Televizyon İzlemeleri ve Bilgisayar Kullanmalarının Okuma Alışkanlıkları Üzerine Etkisi. Yüksek Lisans. Ankara, 2005. Okuma alışkanlığı, bireylerin zihinsel ve toplumsal gelişimlerine çok yönlü katkıda bulunması işlevini, yaşanan hızlı toplumsal değişim sürecinde de sürdürmektedir. Ancak, son dönemlerde çocukların televizyon izlemelerinin ve bilgisayar kullanmalarının, onların okuma alışkanlıklarını etkilediği görülmeye başlanmıştır. Olumlu ya da olumsuz yönde olabilecek bu etkinin belirlenmesi ve bu yönde çözümler üretilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma öğrencilerin televizyon izleme ve bilgisayar kullanmalarının onların okuma alışkanlıkları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan Özel Bilkent İlköğretim Okulu ve Çankaya İlköğretim Okulu'nda eğitim gören beşinci sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, bu okullardaki 222 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezi;“ilköğretim beşinci sınıfa giden sosyo-ekonomik durumu yüksek öğrencilerin televizyon izlemeleri ve bilgisayar kullanmalarının onların okumaya ayırdıkları zamanı aldığı ve bu etkinlikleri okumaya göre daha çekici boş zaman etkinlikleri olarak gördükleri için okuma alışkanlıkları tercihlerini etkilemektedir”biçiminde oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda, öğrencilerin boş zamanlarında kitap okumayı, bilgisayar kullanma ve televizyon izleme etkinliğinden daha sonra tercih ettiği, bilgisayar kullanma süresi ve televizyon izleme süresi ile kitap okuma sıklığı arasında ters orantılı bir ilişkinin olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, bu konularda devlet ve özel okul öğrencileri arasında bir farklılık bulunamamıştır. Anahtar Sözcükler Okuma alışkanlığı, televizyon izleme, bilgisayar kullanma, çocuk.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT AKS AÇLIOGLU, Ayşe Gül. Impacts of Watching Television and Computer Using on Student's (Children's) Reading Habits. Master's Thesis. Ankara, 2005. Reading habits contribute both to the cognitive and social developments of individuals in so many aspects. This function of the reading habit continues in the rapid social changing process of today's world. However, children's habits of television watching and computer using have been recently seen to affect their reading habits. Therefore, defining the positive or negative impacts of television and computers on children and finding solutions carries significant importance. The aim of this study is to determine the influences of the television watching and computer using on children's reading habits. In order to find out the influences, a survey was performed of all 5th grade students at Bilkent Private Primary School and Çankaya Public Primary located within Ankara Büyükşehir Municipality borders. The questionaire was applied to 222 students in these two schools.“The thesis claims that 5th grade students who are in higher socioeconomic status find computers and television more enjoyable leisure than reading books and the time they spend on their influences reading habits preferences”. As a result of the study, it is clear that students prefer to play on computers and watch television in their leisure time to reading books. There is an inverse proportion apparent between the time spent using computers and watching television and the time spent on reading. There were not any differences between private and public elementary school students in terms of their attitudes regarding these issues. Key Words Reading habit, television watching, computer using, child.