Türkiye'ye gelen sığınmacı çocukların sorunları ve bu çocuklara yönelik sosyal hizmetler
The problems of asylum seeking children in Turkey and social services towards those children
  1. Tez No: 159998
  2. Yazar: ÖNDER BETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmada sığınmacı çocukların menşei ülkelerinden çıkış, Türkiye'ye giriş ve mültecilik statüsünü elde etme surecinde karşılaştıkları problemlere odaklanılmıştır. Ülkemizde özellikle sığınmacı çocuklara ilişkin yapılmış çalışmalara çok nadiren rastlanmaktadır. Bu çalışmanın, ülkemizde bulunan sığınmacı ve mültecilik talepleri kabul edilmiş çocuklara ilişkin politikalara, bu alana yönelik hizmetlere ve alanyazın bilgisine yeni boyutlar kazandıracağına inanılmaktadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veriler“çalışma evreninden”toplanmışta. Sığınmacı çocukların 28 ile dağılması, süre ve olanakların el vermemesi nedeniyle, çalışma evreni, Ankara' daki BMMYK ofisine başvuruda bulunan ve Ankara ilinde ikamet eden 11-17 yaş grubu arasındaki sığınmacı çocuklarla sınırlandırılmıştır. Veri toplama aracı olarak“görüşme formu”kullanılmıştır. Çalışma hem refakatli hem de refakatsiz çocukları kapsamaktadır. Ayrıca, ülkemize refakatli olarak gelen sığınmacı çocukların ebeveynlerine de ulaşılarak, sığınma deneyiminin çocukları üzerindeki muhtemel etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmışta. Görüşme formunda ebeveynler için ayrı sorulara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, sığınmacı çocukların kaynak ülkelerinden çıkış, Türkiye'ye giriş ve Türkiye'de kalış aşamalarında birçok sorunla karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. Özellikle Türkiye'de kalış aşamasında yaşanan sorunlar arasında dil sorunu, eğitim almaya ilişkin sorunlar, ekonomik sorunlar, sağlık hizmetlerine erişmede yaşanan sorunlar, yerli halkla ilişkilerde sorunlar, resmi otoritelere ulaşmada yaşanan sorunlar, ikamet izni almaya ilişkin yaşanan sorunlar, arkadaş edinmeye ilişkin yaşanan sorunlar, beslenme sorunları, giyim ve statünün belirlenmesine ilişkin yaşanan sorunlar yer almaktadır. Araştırma bulguları, çocuklara ait sosyo-demografik özellikler ve sığınma sürecine ait değişkenlerle (Türkiye'ye giriş biçimi, refakatli olup olmama durumu) çocukların yaşadığı sorunlar arasında bir ilişkinin olduğunu göstermektedir.Sığınmacı çocukların ebeveynleri tarafından görüşme formundaki sorulara verilen yanıtlardan, sığınmacı çocukların büyük bir bölümünün kaygı, korku, kâbus görme, vb. belirtiler gösterdiği anlaşılmaktadır. Çalışmada, sosyal hizmet mesleğinin sığınmacı çocuklara yönelik ne tür mesleki müdahalelerde bulunabileceği üzerinde de durulmuştur. Türkiye'de sığınmacı çocuklara yönelik var olan çalışmalar olmasına karşın, yeterli sosyal hizmetlere rastlanmamaktadır. Daha örgütlü ve sistematik hizmetlere ihtiyaç vardır. Türkiye'ye gelen sığınmacı çocuklara, çocuk haklan temelinde bütüncül bir hizmet modeli ile yaklaşılmalıdır. Var olan bazı hizmetler güçlendirilmeli, olmayanlar ise sistematik bir biçimde profesyonellerce yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study focuses on the problems encountered by the asylum-seeking children during the stages of asylum process: The stage of leaving their countries of origin, entering Turkey and living in Turkey. It's believed that, this study will serve a crucial and useful tool by adding new dimensions and approaches to the social services regarding asylum- seeking children in Turkey. The number of scientific studies related to asylum-seeking children is insufficient.“The general search model”was used in this descriptive study. Because of lack of time and financial possibilities and being spread out of asylum-seeking children in 28 cities of Turkey, the study population was limited with the children residing in Ankara (between the age of 11 and 17), and who applied for the refugee status at UNHCR Ankara BO. The parents of accompanied children were also asked about the probable effects of asylum process on their children. 75 asylum-seeking children (including 12 unaccompanied children) were reached in this study. The findings of the study reveal that, asylum-seeking children live many problems during those three stages mentioned above. The problems encountered by the children especially in the stage of living in Turkey are: The problems regarding Language, education, financial situation, accessing the health services, relations with native people, establishing friendship, reaching formal authorities, getting temporary residence permit, nutrition, clothing and refugee status determination. The findings declare that the socio-demographic characteristics of children and the variables of asylum process (residence permit, refugee status, accompanied- unaccompanied, etc.) have profound effects on the problems encountered by the children. In addition, the responses of the parents make visible that many asylum- seeking children have fear, anxiety, sleeplessness, having nightmares, etc. after the asylum experience. The study discusses what kind of social work interventions with asylum-seeking children should be pursued in the asylum process. Looking at the services, one can sayvu that, some disorganized attempts related to social services for asylum-seeking children are available in Turkey, however, more systematic and organized services should be provided in this field. A generalist approach based on the rights of children should be settled for those children. The capacity of some available services should be enhanced and new professional services should be founded in this asylum issue.