Kırgızistan Cumhuriyeti'nde gelir üzerinden alınan vergilerin değerlendirilmesi
The evaluation of income taxes in Kyrgyz Republic
  1. Tez No: 159997
  2. Yazar: NAZGUL DJAPAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET 1991 'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ile bağımsızlığına kavuşan Kırgızistan Cumhuriyeti planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş aşamasında büyük çabalar sarf etmektedir. Günümüzde hala planlı ekonominin etkilerinin sürdüğü ülkede piyasa ekonomisini sağlama yönündeki çabalar oldukça ciddi bir istekle sürdürülmektedir. 27 Aralık 1996 tarihinde yasalaşan Kırgızistan Cumhuriyeti Vergi Kanunu genel anlamda vergi hukuku ilkeleriyle uyum içinde görünmektedir. Ancak, bu kanunun henüz serbest piyasa ekonomisiyle adaptasyonu tam anlamıyla gerçekleştirilememiştir. Mevzuatın belirsizlikler içermesi, yapılan hukuki düzenlemelerin yeterince uygulamaya geçirilememiş olması, vergi idaresi ve yargısının henüz yeterince örgütlenememiş olması Kırgızistan Cumhuriyeti Vergi Sisteminin en önemli eksiklileri olarak sıralanabilir. Kırgızistan Cumhuriyeti Vergi Kanunu'nda, gelişmiş ülkelerde bile uygulamasına ender rastlanacak şekilde geniş kapsamlı bir takım indirimlere yer verildiği görülmektedir. Kırgızistan Cumhuriyeti Vergi Kanunu, Kırgızistan' m tek vergi kanunudur. Bu kanun gelir üzerinden alman vergiler ile birlikte diğer vergileri de kapsamaktadır. Gelir üzerinden alman vergiler bir bütün olarak bu Kanun içinde ele alınmış olup, kişisel gelir ile kurumsal gelirin vergilendirilmesi yine bu Kanun içinde ayrıştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In 1991 with the destruction of USSR the Kyrgyz Republic who declared its independence has spent great effort in order to change its path from planned economy to market economy. Kyrgyz Republic in which still the effects of the planned economy has been experienced; performs respectable efforts in the transition process to market economy. Kyrgyz Republic Tax Law which was legislated at 27 th December of 1996, is generally harmonious with general principles of Tax Law. However the adjustment of the law with the free market dynamics can not be realized yet. Both unclear property and practical problems of the law and the lack of organization of public administration in the field of taxation can be counted respectively as the fundamental matters of Tax System in Kyrgyz Republic. It is observed that some exemption methods which are rarely applied in developed countries included in Kyrgyz Taxation System. Kyrgyz Republic Tax Law is the unique tax law of Kyrgyzstan. The law consists of regulations about both the taxes which are calculated over income and other ones. The income taxes are entirely put in order in the law; the individual income tax and the corporation income tax are tried to be classified in the structure of the law.