Siyasal katılıma ve üniversite gençliği: Bilkent, Başkent, Ankara ve Gazi Üniversiteleri örnekleri
Political participation and the university youth: The samples of Bilkent, Başkent, Ankara and Gazi Universities
  1. Tez No: 160009
  2. Yazar: GÜROL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bugün artık“kim yönetecek?”sorusunun cevabını demokrasi ile diğer yönetim biçimleri arasında değil, demokrasinin farklı yorum ve pratikleri içerisinde arıyoruz. Bu arayış -günümüzde- temsili kurumlar aracılığıyla işleyen bir demokrasinin gerçek bir demokrasi olmadığı, demokrasinin kriz halinde bulunduğu, bu krizden çıkış için katılımcı pratiğin toplumsal yaşamın her alanına yaygınlaştırılması gerektiği konusunda tartışmalara yol açmıştır. Yani etkin“siyasal katılma”odaklı demokrasi modelleri gündemdedir. Katılım odaklı demokrasi modellerinin gerçekleştirilmesi için ise öncelikle, yeni bir' anlayışın oluşması -başka bir deyişle- toplum bilincinde katılım odaklı bir değişimin gerçekleştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın karşılanması noktasında ise toplumun gençlik kesimi, gençlik kesimi içerisinde de“üniversite gençliği”üzerinde özellikle durulmalıdır. Çünkü gençliğin üniversiteli kesimi gerek bilgi açısından, gerekse yakın bir gelecekte ülkenin yönetim sorumluluğunu üstlenerek siyasal sistemin işlerliğinde söz sahibi olacağından katılımcı demokrasi modellerinin oluşumundaki katkı kapasiteleri diğer gençlik kategorilerine oranla daha fazladır. Kaldı ki, tüm ülkelerde değişim talebinin dile getirilmesinde muhalif güç olarak üniversite gençliği bir biçimde rol oynamıştır / oynamaktadır. Ancak üniversite gençliğine böyle bir misyon yükleyebilmek için öncelikle siyasal katılmaya ilişkin bakış açılarının (görüşlerinin) ortaya konulması gerekir. Bu çalışmada, Türk üniversite gençliğinin siyasal katılma konusundaki görüşlerinin tespiti ve bu görüşlerinin şekillenmesinde demografik ve sosyo ekonomik faktörlerin etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında; Bilkent, Başkent, Ankara ve Gazi Üniversitelerinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerine bağlı Kamu Yönetimi, Uluslar arası İlişkiler, İktisat ve İşletme bölümlerinin 4.sınıf öğrencileri yer almıştır. Şüphesiz -sadece- Ankara ilinde bulunan ikisi özel, ikisi kamu (devlet) üniversitesi dört üniversitenin belirli bölüm ve sınıf kapsamlı bu araştırma sonuçlarının Türkiye' nin tüm üniversite gençliğine genelleştirilmesi mümkün değildir. Ancak ulaşılan araştırma sonuçlan alanda daha geniş kapsamlı çalışmalara başlangıç ve kaynak oluşturur ise, ülkemizin katılımcı demokrasiye ulaşması yolunda bir katkı sağlandığı düşünülecektir.
Özet (Çeviri)
Today we are looking for the answer to the question“who will govern ”not as a choice between democracy and other regimes but within the different interpretations and applications of democracy. This endeavour shows us that the democracy of today which is implemented through the representative organizations is not a real democracy; that democracy is in crisis and that in order to overcome this crisis it is arguable that active participation must be extended in all fields of social life. That is to say those models of democracy which depend on“political participation”are on the agenda. In order to be able to implement participation focused models of democracy, a new social awareness of the need for participation is essential. To meet this need, we must focus on the youth of the community, especially on“the university youth”, for their ability to contribute to the establishment of models of participatory democracy rather than other categories of youth. For they will soon play a role in the political system and because of the knowledge they posses. Their contribution will be more advance on the road generalize the use of participatory models of democracy. It is a reality that university youth have taken and continue to take a stand against moves towards change in all countries. In order to charge the university youth with the mission at moving towards participation on focused democracy, it is important first to display their views on political participation. In this study, the author tries to determine the Turkish university youth's views on political participation and the demographic and socio-economical factors that effect these views. The scope of the study included the senior students of the Departments of Public Administration, International Relations, Economics and Business Administration of the Faculties of Economic and Administrative Sciences of the Universities of Bilkent, Başkent, Ankara and Gazi Certainly it is not possible to generalize the results of 'fflisjvork, which was carried out among certain departments of certain universities (two of them state, the other two of them private universities) in the city of Ankara to the whole Turkish university youth. But if the results obtained can form a source or make a further work in the field it may be thought of as a contribution to Turkey advance in the road to participatory democracy.