Kahvehane mekanı örneğinde devlet-toplum ilişkileri (1930-1945)
The state-society relations in the example of coffeehouse (1930-1945)
- Tez No: 160019
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 495
Özet
ÖZET Bu doktora tezi, Türk toplumsal ve siyasal tarihinde Önemli yeri olan kahvehanelerin Cumhuriyetin ilk yıllarındaki durumlarını, devlet-toplum ilişkileri bağlamında inceleyen ilk çalışmadır. Tez, sıradan insanların gündelik yaşam deneyimlerinde kahvehanelerin işlevleri ve siyasal iktidarın bu mekanları denetlemeye yönelik stratejileri üzerinde yoğunlaşmıştır. Böylece bu çalışma, devlet ve toplumu birbirinden kopuk iki ayrı varlık olarak ele almamış, tersine, birbirini etkileyen, birbirinden etkilenen, kısaca birbirine bağımlı kategoriler olarak değerlendirmiştir. Kahvehaneyi ise, devlet ve toplum arasında bir mücadele alanı olarak konumlandırarak devlet-toplum ilişkilerinin karakterini bu mekan örneğinden bulmaya çalışmıştır. Devletin, kahvehane üzerindeki denetim kurma stratejilerinden, devlet ve toplum ilişkilerinin özelliklerini irdelemiştir. Sonuçta, ele alman dönemde kahvehaneler bağlamında bu ilişkilerin ne tam bir mutlak denetimi, ne de tam bir serbestliği içerdiği görülmüştür. Devlet, yeni bir toplum ve insan yaratma çabası içerisinde olduğundan toplumsal denetim pratiklerinde kahvehanelere de el atmaya çalışmış, ancak bu mutlak bir tahakküm boyutuna varmamıştır. Tezde, devletin toplumsal denetimi kurma yöntemleri, toplumun bu yöntemlerden kaçınma pratikleri de incelenmiştir. Buna göre, denetim kurma yöntemleri tek biçimli olmamıştır. Kahvehaneleri denetlemede kapatma, polis ve yargı gücünden yararlanma yanında toplumsal denetimin daha yumuşak yönüne işaret eden Halk Hatipleri Teşkilatı gibi kurumlar kurulmuş, zaman zaman halka basından kahvehanelerde üretecekleri ilişkilere ilişkin uyan ve öğütler yapılmıştır. Toplum ise, toplumsal denetimin pasif bir nesnesi olmamış, İstanbul'da ilk kahvehanenin kurulduğu tarihten beri olduğu gibi, denetimden kaçınma stratejileri geliştirmiştir. Yasakların ihlal edilmesi ise, devletin kahvehaneler üzerinde farklı politikalar geliştirmesinde etkili olmuştur. Son olarak tez, kahvehane üzerindeki denetimin aktörü durumundaki devletin incelenen dönemdeki doğasını bulmaya çalışmıştır. Kahvehaneler üzerindeki toplumsal denetimin işleyişine göre devletin,“otoriter”,“totaliter”veya“pragmatik”sınıflamadan hangi kategoriye/kategorilere girdiği irdelenmiş ve sonuçta otoriter ve pragmatik olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla Cumhuriyetin ilk yıllarında tek-partinin“totaliter olmadığı”yönündeki ağırlıklı görüşün kahvehaneler örneğinde de geçerli olduğu ortaya çıkmıştır. 487
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation is the first study investigating the conditions of coffeehouses, which have a significant role in Turkish social and political history, in terms of state and society relations in the early Republican period. It focuses on the functions of coffeehouses in the everyday experiences of ordinary people and the strategies and techniques which the political power used to control these places. Thus, this study does not deal with state and society as different existences; on the contrary, it assesses them as two categories which are dependant on each other and which affect each other. By identifying coffeehouses as a struggle site between state and society, this dissertation tries to find the character of state and society relations in this venue example. It investigates the features of state and society relations, basing on the state control strategies on coffeehouses. In a nutshell, it concludes that state and society relations had neither total control nor total freedom in terms of the coffeehouses of the period in question. Since the new Republic was in an effort of creating a new society and new people, it attempted to incorporate the control of coffeehouses in its social control practices. However, this could not reach the dimension of absolute control. In the dissertation, the methods of state control on coffeehouses and the practices of society to evade these methods are also studied. As a result, it is understood that the control methods were not single-sided. The state used various methods to control coffeehouses. For example, it sometimes closed down some coffeehouses during the controls, employed police and judiciary forces, set up such new organizations as People's Speakers Organization which was the lenient part of the control on society and in addition to these attempts, it also, in the press, gave advices and warnings to ordinary people about how to use coffeehouses. The society, on the other hand, was not the passive object of this control, rather it developed some strategies to evade the control as it did since the first coffeehouses were set up in Istanbul. The fact that the society violated the bans caused the state to produce different politics concerning coffeehouses. Finally, this study tries to find the real character of the state, the main actor of the control on coffeehouses, in the given period. In terms of the control strategies on coffeehouses, the dissertation tries to find which classification the state fits in -“authoritarian,”“totalitarian”or“pragmatic”categories. The conclusion is that the state was“authoritarian”and“pragmatic.”Therefore, the common idea that the only party of the early Republican era was not“totalitarian”proves to be true even in the example of coffeehouses. 488