Kelam açısından sekülerizm ve eleştirisi -Ahiret inancı bağlamında-
Secularism and its critisizm in term of teology -In the context of belief in the hereafter-
- Tez No: 822930
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmada Kelam bakış açısıyla Sekülerizmin Ahiret inancı bağlamında eleştirisi yapılmıştır. Kabaca“toplum ve kültür alanlarının dinî kurumlar ve sembollerin egemenliğinden çıkarıldığı süreç”olarak tanımlanabilecek sekülerizm, son birkaç yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkan ve kısa zamanda küresel ölçekte etkili olan bir akımdır. Çıkışında çok faktörlerle birlikte Hıristiyanlıktaki akla uymayan dogmatik öğreti ve uygulamaların da önemli rolü olmuştur. Sekülerizm kendini din-dışı olarak konumlandırmaya özen göstermektedir. Bununla birlikte kutsal hiçbir şeye müracaat etmeyerek tek referans kaynağı bilimi kabul etmesi, merkeze yalnız insanı koyarak sadece onun rahat ve refahını öncelemesi, cenneti dünyaya getirme söylemi ister istemez onu dinin karşısında konumlandırmaktadır. Çalışma, Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amaç ve önemi ortaya konularak, kapsam ve çalışmada uygulanan yönteme yer verilmiştir. Birinci bölümde Sekülerizmin kavramsal analizi yapılmış, tarihsel süreç içerisinde kavramın yüklendiği anlam farklılıkları irdelenmiştir. Sekülerizmin Batıda ortaya çıkışını tetikleyen sebepler, geleceğe yönelik ileri sürülen sekülerizm kuramları ile sekülerizmin Hıristiyanlık ile münasebeti yine bu bölümde değerlendirilmiştir. İkinci bölüm ise Ahiret inancına ayrılmıştır. Ahiret hayatının mümkün oluşu ve gerekliliği Kur'an-ı Kerim'e referansla ortaya konulmuştur. İlerleyen kısında Kelam alimlerinin ileri sürdüğü akli deliler ile Ahiret inancının bireysel ve sosyal faydaları ele alınarak bu inancın göz ardı edilemeyecek, insan fıtratının gerekli gördüğü temel bir inanç olduğu delillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the criticism of Secularism in the context of belief in the Hereafter has been made from the point of view of Kalam. Secularism, which can be roughly defined as“the process in which the social and cultural spheres are removed from the dominance of religious institutions and symbols”, is a trend that emerged in Europe in the last few centuries and became influential on a global scale in a short time. Along with many factors in its emergence, the irrational dogmatic teachings and practices in Christianity also played an important role. Secularism is careful to position itself as profane. However, accepting science as the only reference source by not resorting to anything sacred, putting only the human being in the center, prioritizing only his comfort and welfare, and the discourse of bringing heaven to the world inevitably position him against religion. The study consists of an Introduction and two parts. In the introduction part, the subject, purpose and importance of the study are presented and the scope and method applied in the study are included. In the first chapter, the conceptual analysis of Secularism has been made and the differences in the meaning of the concept in the historical process have been examined. The reasons that triggered the emergence of secularism in the West, the Secularism Theories put forward for the future, and the relationship of Secularism with Christianity are also evaluated in this section. The second part is devoted to belief in the Hereafter. The possibility and necessity of the Hereafter life has been revealed with reference to the Qur'an. In the following part, the rational evidences put forward by Kalam scholars and the individual and social benefits of belief in the Hereafter have been discussed, and it has been proved that this belief is a fundamental belief that cannot be ignored and is considered necessary by human nature.