Samî dinî geleneğinde salât, savm ve zekât kavramlarının semantik incelenmesi
The semantics study of prayer, fasting and alms in the tradation of semitic
  1. Tez No: 160034
  2. Yazar: ESRA GÖZELER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gözeler, Esra, Samî Dinî Geleneğinde Salât. Savm ve Zekât Kavramlarının Semantik İncelemesi. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, 135 s. ÖZET Araştırmamız Kur'an'da ibadet kavram sahasında yer alan salât, savm ve zekât kavramlarının semantik yöntemle incelenmesidir. Araştırmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgiler sunduk. Araştırmamızda salât, savm ve zekât kavramlarını ayrı bölümlerde inceleyerek etimolojik yapılarını, Kur'an'da ve Samî dinî geleneğinde sahip oldukları anlamları ve bu metinler arasındaki paralellikleri belirledik. Böylece bu dinî teknik terimlerin Kur'an'da özel anlamlara sahip olduğunu ve Samî dinî geleneğinde bu kavramların Eski Ahid'den Kur'an'a kadar birbirine benzeyen teknik terimlerle aktarıldığını ortaya koyduk. Dinî teknik terimler bağlanımda Kur'an'ın, Süryanice yazı tekniğini devam ettirmiş olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Gözeler, Esra, The Semantics Study of Prayer. Fasting and Alms in the Tradation of Semitic. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, 135 p. ABSTRACT Our study is an investigation of prayer, fasting and alms in the Quranic semantics Geld by the view of diachronic semantics method. And this research takes form an introduction and three basic chapters. In the introduction we put forward informations about the subject, aim, importance and method of the study. In our research, firstly we studied these three terms as etymologically in each chapter and their meanings in The Qur'an, The Old and The New Testament and the parallelism between these three religious texts. Thus we obtained that these three technical terms have special meaning in the semantics field of The Qur'an and they are trans fered as similar technical terms from The Old Testament to The Qur'an. It is possible to say that Qur'an, in the context of the religious technical terms, continued the style ofSyriac script.