İlköğretim çağındaki öğrencilerin vergileri algılaması: Afyonkarahisar ili örneği
Tax perception of primary school students: The case study of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 160053
  2. Yazar: ADEM BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSA SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ İLKÖĞRETİM ÇAĞINDAKİ ÖĞRENCİLERİN VERGİLERİ ALGILAMASI: AFYONKARAHİSAR İLİ ÖRNEĞİ Adem BAŞOĞLU Maliye Anabilim Dalı Aiyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat 2006 Danışman: Doç. Dr. İsa SAĞBAŞ Çalışmada ilköğretim çağındaki öğrencilerin vergiyi nasıl algıladıkları ve vergiyi algılamaları üzerinde etkili olan faktörlerin neler olduğu konusu araştırılmıştır Çalışmanın konusu, Afyonkarahisar ilinde ilköğretim öğrencileri ile yapılan anket ve mülakattan elde edilen veriler ışığında incelenmiştir. İlköğretim çağındaki öğrencilerin vergiyi nasıl algıladıklarının incelenmesi, küçük yaşlarda öğrencilerin vergiyi doğru algılayamamaları nedeniyle ileride vergilere karşı geliştirebilecekleri olumsuz davranışların önüne geçilmesine ve böylece vergi alanındaki kayıt dışı ekonominin azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Araştırmada öğrencilerin vergiler ile kamu hizmetleri arasında bağlantı kuramadığı gözlenmiştir. Öğrencilerin vergi konusunda algılama yanlgılanın fazla olduğu görülmüştür. Öğrencilerin vergiyi algılamaları üzerinde cinsiyet ve eğitim düzeyinin belirleyici olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin yaşı, ailenin gelir düzeyi ve anne babanın eğitim düzeyi arttıkça, öğrencilerin vergiyi doğru algılamalarının arttığı gözlenmiştir. Ayrıca vergi sayısının ve vergisini ödemeyen mükelleflerin çok olduğu düşüncesi de öğrencilerin vergiye bakışım olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bulgulardan yararlanılarak ilköğretim çağındaki öğrencilerin vergiyi doğru algılamaları için bazı yöntemler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT TAX PERCEPTION OF PRIMARY SCHOOL STUDENTS: THE CASE STUDY OF AFYONKARAHISAR Adem BAŞO?LU Department of Public Finance Afyonkarahisar Kocatepe University, The Institute of Social Sciences February 2006 Advisor: Associate Professor Dr. İsa SA?BAŞ This study investigates tax perception of primary school students and the factor that affect it. Questionnaire and interviews are conducted on primary school students in Afyonkarahisar. The benefits of the analysis of tax perception of primary school students are as follow: (i) Future negative attitudes of students against tax due to misperception would lessen; (ii) unrecorded economy which is one of the consequences of tax misperception would decrease. In the research, it is observed that students can not establish the link between taxes and public services. The findings show that tax misperceptions of students are several. The results suggest that sex and education level are not determinants of tax perception. Yet, it is found that while students' s age, income and education levels of parents increase, tax perception of students increase. Moreover, the thought of students that the number of taxes and tax incompliant are many also affects students' s tax perception negatively. Some methods could be developed by utilizing the findings of the study for a better tax perception of primary school students.