Osmanlı-Rus ilişkileri çerçevesinde Kırım Savaşı (1853-1856)
The Crimea War in context of the Ottoman-Russian relations
  1. Tez No: 160065
  2. Yazar: MEHMET REZAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR HAYDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET 1853-56 Kırım Savaşı, I. Dünya Savaşı öncesinde yaşanmış olan dünya çapında bir savaştır. Osmanlı Devleti, kendisinin taraf olduğu bir savaşa Hıristiyan devletlerle bir diğer Hıristiyan devlete karşı savaşmak üzere ittifak etmişlerdir. Kırım Savaşı'na, Rusya' nın büyük- devlet olmak adına sıcak denizlere inme politikasını kesin bir kararlılıkla uygulama düşüncesi sebep olmuştur. Kutsal Yerler Sorunu, Kudüs'teki Hıristiyan cemaatler arasında ortaya çıkmıştır. Bu sorun Savaş'ın görünürdeki sebebi olmuştur. Savaş, Paris Barış Antlaşması'yla bitmiştir. Bu barışla, Osmanlı Devleti'ne ilk defa Avrupalı devlet statüsü sağlanmıştır. Ancak bu statü, gerçekte ifade ettiği anlamda uygulanmamıştır. Osmanlı'nın, bünyesindeki azınlıkların haklarım geliştirmek için çıkardığı Islahat Fermam, Avrupalı devletler tarafından Antlaşma maddeleri içerisine alınmıştır. Böylece azınlık haklan bahane gösterilerek Osmanlı'nın iç işlerine karışma imkânı doğmuştur. Savaş sürecinde ve sonunda birçok sorunlar ve yenilikler ortaya çıkmıştır. Mesela Osmanlı Devleti, ilk defa dış borç almak zorunda kalmış; Kırım'dan Osmanlı topraklarına doğru göç hareketi yaşanmıştır. Olumlu olarak; telgraf hattı ve hemşirelik ilk defa bu savaşla Osmanlı Devleti'nin gündemine girmiştir. Bu araştırmada, çeşitli kaynaklar kullanılmıştır. Çalışmanın hazırlanmasında özellikle Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden faydalanılmıştır. Çalışmada, ilk defa kullanılacak arşiv belgelerinin seçimine özen gösterilmiştir. 122
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Crimea War (1853-56), is a worldwide war before The World War I. In this war, the Otoman State had constituted an alliance with some Christian states against another Christian state. The idea of being a strong state by Russia through putting into practice the policy of reaching the hot water (the seas) caused the Crimea War. The Matter of Holy Places came out among the Christian communities in Jerusalem. This matter was the visible cause of the war. The war ended by Paris Peace Agreement. Through this agreement, the Otoman State was regarded as a European country for the first time. This statue, however, had not been not applied in its real meaning. The Reform Decree (Islahat Fermam) that had been formed for improving the rights of the minorities in the Otoman State was taken among the items of the agreement. Thus, by alleging the rights of minorities, there had been the possibility of intervening the internal affairs of the Ottoman State. Both during and at the end of the war there have been many problems, and many innovations as well. For example; The Ottoman State had to got foreign debt for the first time, and there had been a migration from the Crimea to the Otoman State. Beyond these negative effects there were some improvements too. For instance; telegraph and nursing had got into the agenda of the Ottoman State. Various sources have been used in this academic research. Sources of the Prime Ministerial Ottoman Archive (Başbakanlık Osmanlı Arşivi) have been used especially. The sources used for this research were selected especially among those not used in other researches before. 123