Kalandırlama işleminin değişik kumaş cinsleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 16009
  2. Yazar: DİLEK Y. TOPRAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ABSTRAKT Kimyasal bitim işlemlerinden sonra, kumaş terbiye dairesinden ayrılmadan önce genellikle bir de mekanik bitim işlemlerinden geçirilir. Mekanik bitim işlemlerinde amaç çoğunlukla, kumaşın görünümünü ve tutumunu geliştirmektir. Kalandırlamanın esası, kumaşı basın? altındaki iki veya daha fazla silindir arasından geçirmeye dayanmaktadır. Amaç kumaş yüzeyini düzgün bir duruma getirmek, kırışıklıkları ortadan kaldırmaktır. Bu çalışmada değişik reçete kombinasyonlarının denenmesiyle kalandırlamada parlaklık boyut değişimi, tutum ve su geçirmezlik değerleri özellikle kumaştaki nem farklılıkları esas alınarak incelenmiştir. ABSTRACT After the chemical finishing process, mechanical finishing processes are usually applied to the fabrics before the fabrics leave the finishing department.The purpose of mechanical finishing processes is to develop the appearance and handle properties of the fabric. The process of calendering is based on the fact that the fabric passes between two or more cylinders which are under pressure. The aim is to give the fabric a regular surface and eliminate the wrinkles. In this research, different combinations of recipes were tested and the brightness, dimension variations, handling and water repelling after calendering were examined, the moisture differences of the fabric being taken into account.
Özet (Çeviri)