Türkiye'de sağlam erişkinlerde hemoglobin, eritrosit ve hematokrit normalleri
  1. Tez No: 160112
  2. Yazar: ALGIN GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ENVER KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
- 50 - ÖZET Toplam olarak 355 vaka incelenmiştir. Bunun 220'si er kek, 135'i kadındır. Bu vakalarda eritrosit sayımı, hemoglo bin ve hematokrit ölçümü en ince teferruatına kadar incelenerek dikkatli bir şekilde yapılmıştır. Kan sayımı metodlarının kritiği yapılarak ve elimizdeki imkanlar dahilinde en iyi metodlar olarak gördüğümüz pipetle eritrosit sayımı, spektro- fotometrede cyanmethemoglobin metodu kullanılarak hemoglobin ölçümü yapılmış, mikrohema tokri t metoduyla kapiller ve venöz hematokrit değerleri tayin edilmiştir. Bulduğumuz değerler ara sında orantı kurulmuş (1 Ht=0,33 g Hb, 1 Ht = 98,143 eritrosit) böylece bulgularımızı yaptığımız araştırmalar sonucu çıkan genel orana göre kontrol etme imkanı yaratılmıştır. Bulduğumuz sonuçlar, (Erişkinlerde ortalama eritrosit sayısı, kadınlarda 3. 800. 000/mm3, erkeklerde 4. 500. 000/mm3, ortalama hemoglobin kadında % 13,4 g, erkekte % 15,8 g, ortalama kapiller hematokrit kadında % 40,1, erkekte % 45.8) literatür bulguları ile karşılaştırılmış, hemoglobin ve hematokrit değerlerinde fazla farklılık olmadığı görülmüş, ortalama eritrosit sayısında gördüğümüz hafif düşüklük kullandığımız metodun hatasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-51 - SUMMARY Three-hundred and fiftyfive cases had been investigated as a total; twohundred and tuenty of them were men and onehundred and thirtyfive of them were women. In these cases; erythrocyte count, hemoglobin and hematocrit measures had been taken with a careful and neat work. After the systems of blood countwere discused, erythrocyte count was done with teh finest possible method we had, which was Thoma method. Hemoglobin measure was performed by the cyanme themo globin method on spekctrof otometer ; and by the microhematocr i t method, capillary and venous hematocrit values were taken. Certain average values such as 1 Ht=0,33 g, Hb, 1 Ht = 98.143 erythrocyte were taken out so that we colud make a comparison between the different values. The values that we found out; such as adult's average 3 o erythrocyte coun women 3. 800. 000/mm, men 4, 500. 000/mm, Such as adult's average hemoglobin amount women % 13,4 g, men % 15,8 g, Such as adult's average capillary hematocrit values women % 40,1, men % 45,8, were compared with literature values. According to this comparison, it was found out that there had not been so much difference in hemoglobin and hematocrit values. The law values taken at average erythrosit measures were due to the method we used.