36 eritema nodozum vakasında, etyolojik araştırma
- Tez No: 160111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
- 54 - ÖZET Eritema nodozum, deride hassas, eritemli nodüllerle ka- rektefize, klinik görünüşü ile tanısı oldukça kolay bir der- matozdur. Bü'tün ilgiyi çeken özelliği nedene bağlı bir reaksıyon olmasıdır. Eritema nodozumun sıklığı etyoloji, ırk, yaş, coğrafi ve iklim faktörlerine bağlıdır. Özellikle 20-45 yaş arası genç erişkinlerde görülmekte, mevsimsel olarak tekrarlamakta ve etyolojiye bağlı olmaksızın kadınlarda erkeklerden 3 ile 6 misli daha sık görülmektedir. Etyolo j is inde tüberküloz, streptekoks ik enfeksiyonlar gibi bakteriyel ve virütik birçok enfeksiyon hastalıkları, hamilelik ve ilaç hassasiyeti gibi nedenler rol oynamakta dır. Bu çalışmamızda son 3 yılda kliniğimize yatırılan 12-57 yaş grupları arasında olan 36 eritema nodozumlu hasta; klinik ve laboratuvar çalışmalarıyla incelenmiş, etyolojileri araştırılmıştır; ayrıca eritema nodozumun özelliklerine değinilmiş ve etyolojik faktörlerin tesbit edilmesi ile altında ya tan birçok hastalığın ortaya çıkarılması dolayısı ile, erken tanı ve etyolojik faktörlerin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 55 - SUMMARY Erythema nodosum" is a dermatosis characterized with ?: tender erythematous nodules on the skin, quite easily diagnosed with its clinical apperance. Its most noticeable peculiarity is that it is a reaction secondary to a cause. The rate of incidence of erythema nodosum is dependent upon etiology, race, age, geography and climate. It is observed especially in young adults between 20-45 years of age, recurs climatically and is seven in females 3 to 6 times more frequently than in males without any causative dependence. It appears that many bacterial and viral infectious diseases such as tuberculosis and streptococcis infections, pregnancy and reasons such as sensitivity to a medicament play a role in its etiology. In this study of ours, attempts have been made to effect clinical and laboratory investigations on 36 patients with erythema nodosum between between 12-57 years of age who were hosbitalized in our clinic during the last three years with necessary research on their etiologies; furthermore, mention has been made of the characteristics of erythema nodosum, and emphasis has been stressed on early diagnosis and the etiologic factors, since many underlying diseases are revealed by deter mining the etiologic factors.