Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde yönetim muhasebesi bilgi sistemi kullanımı ile işletme başarısı arasındaki ilişki
The relationship between the usage of manageriel accounting information and the success of SMS's (Small and medium sized entrepreneurs
- Tez No: 160153
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET KOBİ'lerin başarılarını çeşitli faktörler (şans, hükümet politikaları, global çalkantılar gibi) etkiler. Bu çalışmada KOBİ'lerde yönetim muhasebesi bilgi kullanım oranları ile (bağımsız değişkenler) işletme başarısı, yıllar içersinde kârdaki artışın ivmesi (bağımlı değişken) arasındaki ilişki test edildi. Anket çalışmasına katılan 79 işletme sahip ve/veya yöneticisinin verdikleri cevaplar sonucu oluşturulan bilgi bankasında, işletme dışı işlemlerde, işletme performansının günlük denetiminde, ayrıntılı kayıt tutma, yatırım kararlarında ve genel karar almada bilgi kullanım oranları hesaplandı. Ortalama bilgi kullanım oranlan %20.49 ± 12.45 SD (genel karar almada) ile %42.01 ±17.84 SD, (ayrıntılı kayıt tutmada) arasında değişmekteydi. Elde edilen bilgiler işletmelerin yaşı, büyüklüğü, ortak sayısı, faaliyette bulundukları endüstri, işletme yöneticilerinin eğitim düzeyi gibi karakteristik özelliklerine göre çapraz analizlere ve Ki kare testlerine tabii tutuldu. Farklı kombinasyonlardaki korelasyon, regresyon, çoklu korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapıldı. Analizlerden çıkan en çarpıcı sonuç, işletmelerin günlük denetimiyle işletme başarısı arasında önemli bir ilişkinin bulunmasıdır. 215
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Several factors effects the success of the SME's such as luck, government's policies and global fluctuations etc. In this study it is examined that the relationship between the usage of the managerial accounting information and the success of the small firms (the acceleration of the profit rise within the last five years) The quantitative information summarized and analyzed in this paper has been obtained from survey of 79 Turkish SME's. By using data, rates of the usage of information in transactions with the outside world, day to day monitoring of the business, detailed record keeping, capital expenditure decisions and general decision taking are derivated. Average usage of managerial information was varying 20.49% ± 12.45 SD (general decision taking) to 42.01% ± 17.84 SD (detailed record keeping). The data gathered from the survey is cross examined and chi-square tested by the sample characteristics of the respondents such as age of business, size of business, number of owners, business sector, level of business owner's education. Various statistical methods, for instance correlation, regression and multiple correlations and multiple regressions, applied to the findings. The most striking result was that there is a significant relationship between day to day monitoring of the business and success of the SME's. 216