Makina halısı üretiminde kullanılan yün ipliklerinde değişik oranlarda tiftik kullanılarak kalite ve maliyet yönünden optimum karışım oranının araştırılması
- Tez No: 16016
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN N. GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma tiftiğin makina halıcılığı sektöründe daha yaygın olarak kullanılmasını amaçlamaktadır. Araştırma sırasında tiftik ile yün 9 değişik oranda karıştırılmış ve her karışım oranından makina halısı dokunmuştur. Bu halı örneklerine çeşitli testle uygulanarak en uygun kullanım performansı ve maliyeti veren karışım oranı saptanmıştır. ABSTRACT The objective of this research is to lead widely more using of Mohair fibre in machine made carpet industry. Nine different wool / mohair blended yarns are produced and used as pile yarns on the machine made carpets for the tests. Then, sample carpets which were made from those yarns are tested to determine the best rate of blend to obtain the optimum using performance and cost.
Özet (Çeviri)