Çağdaş İspanyol çocuk edebiyatında eğitimsel işlev
Contemporary spanish children's literature's educational role
  1. Tez No: 160175
  2. Yazar: ASLI KUŞGÖZ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET“Çağdaş İspanyol Çocuk Edebiyatında Eğitimsel İşlev”başlıklı bu tezde İspanyol Çağdaş Çocuk Edebiyatından seçtiğimiz örneklerle, günümüzde bu edebiyat dalının, çocuğun eğitimi üzerine yapabileceği katkıyı gözler önüne sermeye çalıştık. XX. yüzyılda sanayileşme devrimi sonrası, çocuk kavramı değer kazanmış ve çocuk, yetişkinden farklı ihtiyaçlara sahip bir birey olarak algılanmaya başlanmıştır. Edebiyat alanında da, sadece çocuğa yönelik olarak kaleme alınmış eserlerin ayrı bir dal olarak incelenmesi son elli yılı içine alan bir süreçte yaşanmıştır. Ancak hemen her toplumda olduğu gibi, İspanya'da da çocukların edebiyatla olan süregelmiş ilişkilerini geçmişte aramak gerekir. Her toplum için sözlü geleneğin önemli bir ürünü olan masallar, tarih boyunca çocukları gerek eğitmek gerekse eğlendirmek adına varlıklarını sürdürmüşlerdir. Ortaçağ İspanyası' nın romansları, bu ülke için çocuk edebiyatı olarak değerlendireceğimiz sürecin en temel taşlan olmuştur. Yaptığımız çalışmada İspanya'da, Ortaçağ' dan başlayarak bu edebi türün gelişimine katkısı olan eserlere değindik. Çocuk edebiyatının günümüz İspanyası 'nda geldiği konumun ne olduğunu ve bu konuma nasıl ulaştığı ile ilgili genel bir görüntü sergiledik. Çocukluğun bir eğitim süreci olduğundan yola çıkarak, bu süreçte edebiyatın, çocuğun hayal gücünü besleyen ve iletişim becerilerini geliştiren, dünyasını genişleten, ona bir anda birçok kapıyı açabilen ve çocuğu sanata yakınlaştıran bir sanat dalı olduğunu, bu yüzden teşvik edilmesinin gereğini vurguladık. Edebiyat, bilinçli ve duyarlı bireyler yetiştirmek adına önemli bir role sahiptir. Okumak, yazar 75ile okuyucu arasında yapılan bir fikir alışverişidir. Çocuk, kurgulanmış bir dünyada farklı yerler, farklı insanlar, farklı ilişkiler, farklı sorunlar ve farklı hayatlarla karşılaşır, onlarla tanışır. Gerçek hayatta sahip olamayacağı özgürlüğe sahip olur. Herkes tarafından bilinir, kitap okuma alışkanlığını kazanmak kolay değildir, oldukça zahmetli bir iştir, ancak kitapların gizemli dünyasının cazibesini anlayanların da kolay kolay kopamadıkları bir uğraştır. Çocukların boş zamanlarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Günümüz çocukları her gün gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte yaşamaktalar. Teknolojik devrimlerin yaşandığı bu dönemde dünyaya gelmiş bu çocukların beklentileri de farklı. Çalışmamızda, Çağdaş Çocuk Edebiyatının, günümüz çocuklarının beklentilerini karşılayabilmek adına girdiği değişimlerle karşılaştık. Edebiyatın çağdaş olma yolunda girdiği bu değişimleri belirledik. Kitap okumanın, bugünün olanaklarla dolu dünyasında, çocuklar için her ne kadar önde gelen bir etkinlik olmasa da, teşvik edilmesi gerektiğini vurgulamaya çalıştık. Edebiyat, çocuğa öğretilemeyecekleri, kendi kendine öğrenebilmesi için olanak sağlar. Edebiyat çocuğa, inşam, dünyayı, yaşadığı toplumu tanıtır ve onu hayata hazırlar. Edebiyat bir iletişim sanatıdır, bu yüzden dili, bildiğimiz gerçekleri anlatma biçimi farklıdır. Bu çalışmada Çağdaş İspanyol çocuk edebiyatından seçtiğimiz dört örnek eserde, eserlerde varolan gerçekçiliğin yanında, çocuk dünyasıyla örtüşen gerçeküstünün dengesini vurguladık. Bu denge aslında çocuk edebiyatım, yetişkin edebiyatından farklılaştıran önemli bir unsurdur. Başarılı bir edebiyat eseri, gerçekleri çocuğun yüzüne bir tokat gibi çarpmaz. Çocuğun, gerçeklerin karşısında ayağı yere sağlam basan, düşünebilen ve olayları değerlendiren, ümitsizliğe kapılmadan, kolayca çıkış 76yollarına ulaşabilen bir birey olarak yetişebilmesi adına çaba gösterir. Çocuk, kitapla olan yalnızlığında, yazarla girdiği diyalogda kendini sorgulayarak gelişir. Bu araştırmada incelemeye aldığımız eserlerin, İspanya'da en çağdaş olanı yansıtacaklarından, son dönem eserler arasından olmasına özen gösterdik. Montserrat del Amo'nun“Los Hilos Cortados (Kesik İpler)”adlı eseri olay örgüsünün Türkiye'de geçtiği bir eser olduğundan ilgimizi çekti; Gabriel Janer Manila'nın“Han Quemado el Mar (Denizi Yaktılar)”adlı eseri, savaşın gerçekliğini barındıran çarpıcı bir eser olduğundan, Bernardo Atxaga'nun“Las Historias Bambulisticas de Bambulo (Bambulo'nun Bambulistik Hikayeleri)”ve Emili Teixidor'un“La Hormiga Miga (Karınca Miga)”adlı eserleri, gerçeği çocuk dünyasına uygun olarak yansıtmalanndaki basanlarından dolayı bizim örnek olarak incelemek üzere seçtiğimiz eserler oldu. Bu çalışmada, eserlerden verdiğimiz örneklerle, edebiyatın çocuğun eğitimine yapabileceği olası katkıyı ortaya koymaya çalıştık. 77
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY IN ENGLISH)“Contemporary Spanish Children Literature's Educational Role”named thesis aims at identifying Spanish Children's Literature impact on child development by referring to some of today's best examples. After the industrial revolution in the XX. century, children in the society have been valued more while, it has been identified that they have different needs compared to adults. In line with that children's literature has been an area of study for further research which has a history of fifty years. Even though, the area has a recent researchable background, Spanish Children Literature expands to extensive historical periods. Fairy tales, which have been part of every society's oral rituals have been carried over to the present day because they have been amusing as well as educational for children. The novels from medieval age of Spain reflects the milestones of children literature. In this research paper, pieces created staring from the medieval period in Spain have been studied and their effect on the Spanish Children literature has been identified. Along with that the paper brightens up the transition period of medieval ages to today in Spain. Based on the fact that children literature has been an inseparable part of child development, the study highlights its impact on children's educational background, communication skills, imagination and creativeness and its artistic ability by exploring world opportunities. Literature has been known to equip individuals to become more self aware and sensitive to their surroundings. 78Reading is a trade between the author and the reader. Children who are explored to reading encounters different characters in the non-fiction world with unusual events, relations, obstacles and lives with the ability of freedom which is not allowed in real life. Even though the reading habit is not picked up easily, once children experience the mysterious world of reading, it is a difficult one to quit. It is essential for children to fill up their free time efficiently. Today's children are living in a fast pace world with constantly evolving technology therefore their expectations have been changing increasingly. This study aims at meeting children's expectations by pointing the differences in today's world. Even though reading is not a favourite activity for kids due to various opportunities in the current state of life, it is a crucial one to be encouraged by adults and educators. Literature by itself is a self learning opportunity rather than a teaching prospect. Children's literature is an art of communication that enables children to experience mankind, world, society as well to prepare a child to real life. With this study the balance between the real life and the fictional life in children's literature (which distinguishes itself from adult literature), have been portrayed by referring to four different Contemporary Spanish Children novels. Contemporary Children Literature helps children to have a strong foundation while standing against obstacles, and becomes an avid thinker and prompt responder to problems. During the reading process, children search for their identity and develop while questioning authors input in the novel. 79The selected pieces from the Spanish children literature aims to represent the some of the most contemporary novels. In line with that, Monserrat del Amo's“Los Hilos Cortados”was selected due to its pilot in Turkey, while Gabriel Janer Maniala's“Han Quemado el Mar”was selected because of its attractive interpretation of the war era. Furthermore, Bernardo Atxaga's“Las Historias Bambulisticas de Bambulo”and Emili Teixidor's“La Hormiga Miga”was examined based on their achievement of reflecting real life experiences by contributing enormously to children's world. This paper highlights the contribution of the above mentioned pieces thoroughly, in regards to children development and education. 80